Radarsat görüntüleri konumsal doğruluklarının araştırılması
The Spatial accuracy investment of radarsat imagery
- Tez No: 126930
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ORHAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
RADARSAT GÖRÜNTÜLERİ KONUMSAL DOĞRULUKLARININ ARAŞTIRILMASI Yeryüzünün uzaydan görüntülenmeye başlaması ile birlikte, uydu görüntülerinin kullanımına olan ilgi artarak devam etmektedir. Uzaktan algılama verilerinin başında gelen uydu görüntülerinin en önemli özelliği, geniş yeryüzü alanlarına ait büyük çaplı konumsal veri içermesidir. Büyük çapta konumsal verilerin etkili olarak kullanılabilmesi ise ancak bu verilerin amaca uygun işlenmesi ve sunulması ile mümkündür. Geçmişi çok eskiye dayanan ancak uzaktan algılama alanında kullanımı yeni sayılabilecek olan radar görüntüleme sistemleri, günümüzde her alanda kullanılmaya başlamıştır. Atmosferik koşullardan etkilenmeyen, aktif bir sistem olması dolayısıyla zamandan bağımsız olarak görüntü alabilen radar sistemleri artık alternatif veri kaynağı olarak tercih edilmektedir. Klasik uzaktan algılama sistemlerinin kullanılamadığı koşullarda radar görüntüleme sistemleri tek alternatif çözüm kaynağı olarak kullanılmaktadır. Radar görüntüleme sistemleri içerisinde en çok tercih edilen sistem Synthetic Aperture Radar (SAR) sistemleridir. SAR görüntüleme sistemleri günümüzde teknolojik gelişmelere paralel olarak büyük bir gelişme göstermiş ve çok çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Kullanım alanları bu kadar genişleyen SAR görüntülerinden elde edilen sonuçların güvenirliliği de kullanıcılar tarafından ilgi odağı olmuştur. Bu konuda bir çok çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma da yapılan çalışmalara benzer bir çalışmadır ve RADARSAT uydusundan elde edilen SAR görüntüsünün konumsal doğruluğu araştırılmıştır. Uygulama sırasında 1:5000 ölçekli ortofoto harita ve Landsat-7 uydu görüntüsü kullanılmıştır. Görüntüler üzerinde ortak noktalar bulunarak sayısallaştırılmış daha sonra bunlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre RADARSAT uydusundan elde edilen SAR verileri orta ölçekli uygulamalarda, güncelleştirme, veri tabanı oluşturma veya arazi analizi gibi işlerde kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Ancak henüz büyük ölçekli kullanımlar için uygun değildir. xı
Özet (Çeviri)
THE SPATIAL ACCURACY INVESTMENT OF RADARSAT IMAGERY SUMMARY The usage of satellite images has been more and more famous since the Earth became to be imaged from the space. The important specification of the satellite images, which are the main remote sensing data source, is they provide huge amount of spatial data for very wide areas. To use these data effectively, they should be processed and presented appropriately. The radar systems, which are historically old but as a remote sensing method new, are widely used in many disciplines nowadays. They are preferred as an alternate data source since they are not affected by the atmospheric conditions in which classical remote sensing systems cannot be used. The most preferred one of the radar systems is Synthetic Aperture Radar (SAR). With the technological improvements, the SAR systems become to be used in many different areas. The dependability of the results of SAR images is greatly interested by the users. Many researches were done on this subject. In this study, the spatial accuracy of the Radarsat imagery was investigated. In the research, 1:5000 scale orthophoto maps and Landsat-7 satellite images were used. The common points on these images are digitized and compared. The results show that SAR data from Radarsat satellite can be used for revision, database generation and topographical analysis in medium scale jobs. But they are not appropriate for larger scale jobs. YCYfilfflKÛ?KrnilKPBDLb ?CKÛMAHTASVOK MEmU Xll