İnşaat sektöründe hak talebi yönetimi
Construction claims
  1. Tez No: 126934
  2. Yazar: BAHRİ GÜROL ÇELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE HAK TALEBİ YÖNETİMİ VE ULUSLARARASI BİR LİMAN PROJESİNDE HAK TALEBİ DEĞERLENDİRMELERİ ÖZET Bazen önemsiz olup ihmal edilen bazen de sözleşme taraflarına büyük zararlar veren hak talepleri, günümüzde inşaat projelerinin kaçınılmaz bir bileşeni olarak karşımıza çıkmaktadır. İnşaat projelerinin yapısında bulunan deneme yanılma özelliğini de göz önünde bulundurarak, sektörün özünde yer alan belirsizliklerden kaynaklanan hak taleplerinin, inşaat mühendisliğinin ve sözleşmelerinin ayrılmaz bir parçası olduğu söylenebilir. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı hak taleplerinin hangi şartlarda ortaya çıktığını, ne boyutlara ulaşabileceğini, çözümlenmelerini veya ortaya çıkan anlaşmazlıklann nasıl giderilebileceğini ana hatlarıyla ortaya koyup; bu bilgiler ışığında Umman Sultanlığı Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığının hayata geçirdiği Sohar Liman Projesi içindeki İşveren, Yüklenici ve Mühendis arasında yaşanan sözleşme tatbikatının ve muhtelif hak taleplerinin mercek altına alınmasıdır. Tez çalışması içinde inşaat sözleşmelerinin hazırlanırken yatınmın amacının, gereklerinin, çevresel koşullann etüdlerinin ve risk analizlerinin önemine değinilmiş, ancak tüm bunlardan önce sözleşme taraflannın yükümlülüklerinin olabilecek en detaylı şekilde belirlenmesinin ve taraflann bu yükümlülüklerinin farkında olup hak talebi bilincine sahip olmaları gerektiği vurgulamıştır. Çalışmanın ilk bölümlerinde hak talepleri zamanlamalanna, gerekçelerine, talep edilen tazminlere ve içeriklerine göre sınıflandınlmış ve nedenleri, oluşumları, yapıları ve eğilimleri ele alınmıştır. Yapılan sınıflandırmalardan sonra hak talebi idaresinde yüklenicinin hak talebi politikası modellenmiş ve ideal tutumlar, aksiyonlar özetlenmiştir. Takip eden kısımlarda sektörde uygulanmakta olan uzlaşma prosedürleri tanımlanmış; bu prosedüreler esnasında işveren, mühendis ve yüklenicinin muhtemel eğilimleri belirlenmiştir. Ayrıca uzlaşma genel başlığı altında, 60'tan fazla ülkede tanınmakta ve IXuygulanmakta olan“Uluslararası Standard İnşaat Sözleşme Formatı”(FIDIC) ve Umman'da yürürlükte olan“Standard İnşaat Sözleşme Formatı”(SDBCEW) içindeki uzlaşma tanımlamaları ve koşullandırmaları detaylandırılmıştır. Daha sonra ise son yıllarda inşaat sözleşme gündemlerinde önemli yer tutan“Alternatif Uzlaşma Metodlan”özetlenmiştir. Aynı kısımda anlaşmazlıklann sonuçlandınlması için -son çareler olarak nitelendirilebilecek“Arbitrasyon”ve“Mahkeme”uygulamalarına da değinilmiş ve önemli özelliklerinin altı çizilmiştir. Tüm bu genel bilgiler ışığında tez sunum tarihinde ilerlemekte olan, Sohar Liman Projesi içindeki mevcut üç adet hak talebi sırasıyla, tanımlanmış, gelişimleri özetlenmiş, hak talebi sırasında sözleşme taraflarının attıkları adımlar detaylanyla belirtilmiş, nedenleri ve sözleşmesel durumlan belirlenmiştir. Bu kısmın sonunda, incelenen hak taleplerinin çözümlenmesinde takip edilen uzlaşma prosedürü daha önceki bölümlerde modellenen uzlaşma metodlan ile karşılaştırmıştır. Tezin son kısmında ise yapılan hak talebi değerlendirmelerinden yola çıkarak gerek hak talebi yönetimi üzerindeki genel bulgulara dikkat çekilmiş gerekse monarşik sistemin geçerli olduğu Arap Ülkeleri'nde geçerli sözleşme yönetim koşulları tanımlanmıştır. Profosyonel iş ahlakı gerekleri göz önünde bulundurularak, tez çalışması içinde geçen gerek firma gerekse kişi isimlerinin kullanılması huşunda, ilgi firmaların üst düzey yönetiminden ve kişilerin kendilerinden tezin amacı ve kullanımı belirtilerek, izin alınmıştır. 4 «&&*.«.*»-
Özet (Çeviri)
CLAIM MANAGEMENT IN CONSTRUCTION INDUSTRY AND CLAIM EVALUATIONS IN AN INTERNATIONAL PORT PROJECT SUMMARY Sometimes ignored during the project, sometimes yield to big lossess to the contract parties, claims are inevitable compounds of construction projects. Considering constrcution projects contain some elements of“trial and error”, claims, arising from uncertainties which are inherent part of the industry, are integral part of civil engineering and building contracts. This study aims to put forth in which circumstances claims come to existance, to what extent they can reach, their settlement, and how to resolve the disputes and together with these knowledges to examine claims and contract administration between employer, engineer and contractor during Sohar Port Project of Sultanate of Oman Ministry of Transport and Communications. Throughout the study, utmost importance of the investment goals, requirements, environmental condition and risk analyzes is emphasized but prior to this, it is highly stressed that before all else all contract parties responsibilities and commitments should be ascertained in a most detailed way and ensure those to fully understand the conditions and stipulations of contract documents. In the first sections of the study, claims are classified accoding to their timings, contents, justifications, demanded compensations and their reasons, composition, formats and tendencies are sctrutinized. Than contractors claim policy is modelled and ideal actions and manner of conduct is summarized. Following this section dispute resolution methods currently being used in the construction sector is defined. In the same section, engineers and contractors prospective tendencies during these settlement procedures are also analyzed. Afterwards, settlement procedures of“FIDIC Standard Form of Contracts”, which is acknowledged in more than 60 countries all over the world, equally as well of the“Standard Documents for Building and Civil XIEngineering Works”are detailed within the study. Occasionaly there are comparision of the ideal contract administratiom terms and of the“Sultanate of Oman Standard Documents for Building & Civil Engineering works”terms in the study. Additionally, various“Alternative Dispute Resolution”methods, which are very popular in the recent years and having an important space in construction sector agenda, are touched on in Section 7. Prior to case studies last resorts of a construction claim i.e. arbitration and litigation are referred in Section 8. Under all these general knowledges, three numbers case study are elaborated in the last section. Respectively their definition, justification, parties assertions, reasons and contractual stand in the issue is examined. In conclusion, general symptoms of claims are highlighted; some measures to prevent the claims or to minimize the resultant affects are underlined. Besides construction management circumstances in Arab Countries are summarized. As far as professional ethics are concerned, all company and person names are exposed in the study, together with the relevant parties consent and full agreement. Xll