Türkiye'de bina ve tesis yönetimi sektörü alan araştırması
Facility management sector in Turkey field work
  1. Tez No: 126935
  2. Yazar: REMZİ SERDAR ÇATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT ÇIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
TÜRKİYE'DE BİNA VE TESİS YÖNETİMİ - ALAN ARAŞTIRMASI ÖZET Ülkemizde modern bina ve tesislerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Büyük maliyetler harcanarak yapılan bu bina ve tesislerin, teknik performanslarının yeterli seviyede tutulması, ömürlerinin uzatılması ve kullanıcı ihtiyaçlarına en üst düzeyde cevap vermesi gerekmektedir. Kullanıcılar, yeni teknolojilerin ortaya çıkması, çevre bilinci, insan sağlığı gibi konularda artık profesyonel bir bina ve tesis yönetim şirketi ile çalışmak istemektedir. Bina ve tesis yönetimi işlevlerinin neler olduğu, ne tür yetkinlik alanları bulunduğu, bir yöneticide ne tür yetkinlikler bulunması gerektiği bilinmelidir. Bu nedenle Dünya'daki ve Türkiye'deki sektörel durum incelenmiş, gelecek eğilimleri yansıtılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye'deki bina ve tesis yönetim firmaları ile bir anket çalışması yapılmış, Dünya'da yapılan alan araştırması sonuçlan da incelenmiştir. Çalışma dört ana bölümden meydana gelmiştir. Giriş bölümünde, konunun önemi, gelişimi ve amaçlan açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde, bina ve tesis yönetimi kavramı açıklanmış, yetkinlik alanları ve konu hakkındaki IFMA kriterleri incelenmiştir. Ayrıca bu kapsamda verilen hizmetler ayrıntıları ile açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, bina ve tesis yönetimi sektörü İncelenmiş, Türkiye'deki ve Dünya'daki sektörel durum ortaya konularak gelecek eğilimleri yansıtılmıştır. Türkiye'de sektörü etkileyen mevzuat ile ülkemizde verilen hizmetler açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca, Dünya'da konu hakkında verilen eğitimler, kurulmuş dernekler ve yapılmış yayınlar incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde ise yapılan alan araştırması sunulmaktadır. Bu bölüm iki grupta incelenmektedir. İlk olarak Dünya'da daha önce yapılan alan araştırmaları incelenmekte ve sonuçlan açıklanmaktadır. İkinci olarak ta Türkiye'deki bina ve tesis yönetim şirketleri ile yapılmış olan alan araştırmasının amaçlan, bulgulan, yöntemi ve değerlendirmeleri açıklanmaktadır. vıu
Özet (Çeviri)
FACILITY MANAGEMENT SECTOR IN TURKEY - FIELD WORK SUMMARY In our country number of modern facilities is increasing day to day. These facilities of which tecnical performance must be kept in enough position, life must be extended and must answer the users needs at the highest level, are being constructed higher cost. Users want to work with professional facility management companies because of new techniques, enviroment knowledge and human health It must be known that, what are the functions of building and foundation management, what kind of competency area is present and what kind of competencies needed for the managers. Because of this, the state of sectors is examined. And tendency for the future is shown in Turkey and in the world. In this thesis, a poll is made with the companies of facility management in Turkey, and an investigation about the results of the fieldwork that is made in the world. There four parts in this thesis. In the first part, the development and the aim of the subject is explained. And also the details of the thesis are examined, too. In the second part, the concept of the facility management is examined by different sources. And competency areas, IFMA criterias, And also facilities in this area detailed, explained. In the third part, the sector of facility management is examined and tendency for the future in Turkey and in the world is shown. The laws that effects the Turkish sector and facilities examined, too. And also in this part, education on this subject, associations, publications about this subject, examined. In the last part, fieldwork is the subject. This part is examired by two groups. Firstly, the fieldworks investigations and their results, which are made in the world at first, are examined. Second is the explaination of aims, methots, and results of the field work which is made with the facility management companies in Turkey. IX