Rational unified process yazılım geliştirme süreci kullanılarak yazılım hata izleme sisteminin geliştirilmesi
Developing a software defect tracking system using rational unified process software development process
- Tez No: 126944
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BÜLENT ÖRENCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bilgisayar donanımlarının çoğu, onları süren bir yazılım olmadan çalışamazlar. Yazılım ve Donanım, bir bilgisayar sisteminin ayrılmaz parçalarıdır. Bu tez çalışması, bu ayrılmaz ikiliden yazılımın sürece dayalı yazılım geliştirme konusunu ele almaktadır. Yazılım sistemlerinin sürece dayalı geliştirilmesinde, ulusal ve uluslar arası standardizasyon kurumları yaklaşık 30 yıldır çaba sarf etmektedir. Bu çalışmaların en temel amacı, yazılım geliştirme faaliyetlerinin kalitesini arttırmak ve aynı zamanda maliyeti düşürmektir. Bununla birlikte, yazılım geliştirme faaliyetlerine genel olarak bakılırsa, bu konuda yeterli başarıya ulaşıldığı söylenemez. Bu tez çalışmasında, yeni yazılım geliştirme süreçlerinden olan Rational Unified Process süreci incelenmiştir. Rational Unified Process, büyük oranda UML (Unified Modelling Language) notasyonuna dayalıdır. Bu nedenle, UML notasyonu da tezin içinde ele alınmıştır. Hem Rational Unified Process hem de UML, sürekli olarak gelişmektedir. UML bir OMG (Object Management Group) standardı olarak benimsenmiştir. Rational Unified Process, yazılım geliştirme faaliyetlerini aşamalara ve iş akışlarına bölerek iyi bir şekilde tanımlar. Bunun anlamı, her faaliyeti, kimin yapacağı, hangi girdileri kullanacağı ve hangi çıktıları üreteceği bellidir. Faaliyetler sonucunda üretilen çıktılar, belge ya da UML' e dayalı bir model olabilir. Tezin ilk kısmında UML ve Rational Unified Process incelenmiştir. İkinci kısmında ise, Rational Unified Process kullanılarak örnek bir uygulama gerçeklenmiştir. Örnek uygulama da yine yazılım geliştirme faaliyetleri sırasında çok rastlanan bir konu olan“Hata İzleme Sistemi”olarak seçilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Most computer hardware cannot run without software that drives it. Software and Hardware are non-separable parts of a computer system. In this thesis, it is dealed with process based software development. In the topic of process-based development of software systems, national and international standardization organizations are working for 30 years. The most fundamental purpose of these works is to increase the quality of software development activities and reduce the cost of these activities, at the same time. Meanwhile, we cannot say that the software development activities are succeeding, generally. In this thesis, Rational Unified Process is investigated which is a newly developed software development process. Rational Unified Process is mostly based on UML (Unified Modeling Language) notation. For this reason, UML notation is also investigated. Both Rational Unified Process and UML are continuously improving. Currently, UML is an OMG (Object Management Group) standard. Rational Unified Process defines software development activities by dividing the development cycle into phases and workflows. The resulting outputs of activities may be either in a document or in a UML based artifact form. In the first section, UML and Rational Unified Process is investigated. In the second section, an application is developed using Rational Unified Process. The application is selected as“Defect Tracking System”software, which is mostly used to assist software development activities. Xlll