HFC altyapısındaki kabloTV sistemlerinde dağıtım ve iki-yönlü iletişim
Distribution and two-way transmission in HFC architectured cable TV systems
- Tez No: 126988
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PALAMUTÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
HFC ALTYAPISINDAKİ KABLO TV SİSTEMLERİNDE DAĞITIM VE İKİ-YÖNLÜ İLETİŞİM ÖZET HFC sistemi fiber optik ve koaksiyel kabloların şebekenin farklı kısımlarında kullanıldığı, ses ve görüntü iletmek için kullanılan bir haberleşme teknolojisidir. HFC sistemi şebeke mimarisinden kaynaklanan avantaj lanyla geleceğin iletişim sistemleri olmaya adaydırlar. HFC altyapısındaki kablo TV sistemlerinin diğer iletişim sistemlerinden üstün oldukları en önemli özellikleri etkileşimli hizmetlere olanak vermeleridir. İki-yölü olan bu iletişimde ileri-yön ana dağıtım merkezinden kullanıcılara olan yolu tanımlarken, geri-dönüş ise kullanıcıdan ana dağıtım merkezine olan yolu tanımlar. Bu çalışmada, HFC altyapısındaki kablo TV sistemleri ve sistemde iki-yönlü iletişim altyapısı incelenmiş, binaiçi dağıtım modeli oluşturan bir bilgisayar programı yazılmıştır. Kablo TV sisteminde binaiçi dağıtımı bilgisayar ortamında tasarlayan bir program Visual Basic programlama dili kullanılarak yazılmıştır. Programda kullanıcı sayısı ve kullanıcıların ana kutuya uzaklıkları giriş olarak alınmakta ve veri tabanına kaydedilmiş cihazlar arasından hesaplamalarla ortaya çıkan gerekli özelliklere sahip olanlar seçilerek proje için çizilen ağaç tipindeki grafiğe yerleştirilmektedir. Oluşturulan bu dağıtım modeli, minimum eleman kullanımını ve ihtiyacı karşılayabilecek ama aynı zamanda en düşük maksimum çıkış seviyesine sahip kuvvetlendirici yerleştirilmesini sağladığı için de dağıtımda fiyat optimizasyonu sağlar. Binaiçi dağıtım modelleri oluşturmada kullanılan bilgisayar programları yabancı ülkelerde çoğunlukla kullanılırken, ülkemizde bu programlar fiyatlarının yüksek olması sebebiyle kullanılmamaktadır. Ancak, bu programlar gerek ilk olarak binaiçi dağıtımın yapılmasında, gerekse arıza durumlarında bakım-onarım çalışmalarında işletmenlere büyük kolaylıklar sağlaması açısından oldukça gereklidir. Şebeke mimarileri, HFC altyapısı, işaretlerin iletimi ve sistemdeki sorunlar ve bunlar için uygulanan çözüm yöntemleri gibi sıkça karşılaşılan konuların yanısıra iki-yönlü iletişimin sağlanmasında işaretlerin iletimi için sistemde kullanılan cihazlar ve haberleşmede kullanılan teknolojiler de incelenmiştir. Birinci bölümde sistemle ilgili genel durumun anlatıldığı girişin ardından ikinci bölümde HFC yapısı ve şebeke mimarileri anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, HFC altyapısındaki kablo TV şebekelerindeki cihazlar ve sistemde işaretlerin nasıl iletildiği üzerinde durulmuş ve şebeke yapısı incelenmiştir. Dördüncü bölümde, kablo TV şebekesi tasarım esasları üzerinde durulmuş, iki-yölü işaretleşmenin sağlanmasında frekans spektrumu ve kullanılan cihazlar ile işaretlerin sayısallaştırılması konuları incelenmiştir. Beşinci bölümde, kablo TV sisteminde etkileşimli hizmet çeşitleri ve bu hizmetlerin sağlanmasında kullanılan teknikler anlatılmıştır. Altıncı bölümde, kablo TV sistemlerinde iletişimde karşılaşılan sorunlar, gürültü ve bunlarla mücadele yöntemleri üzerinde durulmuştur. Yedinci bölümde, binaiçi dağıtım programı tanıtılmış, programın akış diagramı verilmiş, dağıtım modeli oluştururken cihaz seçimi ve yerleştirilmesinde gözönünde tutulan hususlar anlatılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
DISTRIBUTION AND TWO-WAY TRANSMISSION IN HFC ARCHITECTURED CABLE TV SYSTEMS SUMMARY Cable TV networks are the systems that transmit the signals from the satellite transmitters to the subscribers through fiber optic and coaxial cables. The most attractive and superior property of cable TV systems is their ability to support various interactive services. This leads to the transmission of two different signals with opposite directions on a common line. Downstream transmission is from the headend to subscribers while upstream transmission is from subscribers to the headend. In this study, HFC architectured cable TV sistems and two-way transmission in this systems are examined and a program which produces an inhome wiring project is designed and programmed. The program is written in Visual Basic programming language. It produces an inhome wiring model by taking the number of subcribers and their distance to the house junction box as inputs. Using these inputs and the componenet properties recorded in the database, this program takes the basic principles of selecting components into account and use minimum number of components and amplifiers having just enough maximum output level and thus makes the wiring model optimum in price. The computer based inhome wiring project programs are widely used aboard. However, in our country, these programs are not used because of their high price. On the other hand, these sort of programs are useful not only in the desing step of wiring, but also in the maintenance of the system. Giving the general information about cable TV systems in section I, hybrid fiber coax (HFC) structure and network architectures, and advantages of hybrid fiber coaxial systems are examined in section II. In section III, equipments used in HFC architectured cable TV systems and the transmission of signals in these systems are examined. In section IV, the network design criteria are presented, information about signal digitization and basic components of two-way trasmission are given. Frequency spectrum in cable TV systems is also given in this section. In section V, interactive services provided in cable TV systems are introduced, the techniques used in providing these services is given. xiiIn section VI, information about problems in the trasmission of signals in cable TV systems and sources of noise and system solutions to their effects are examined. In section VII, the computer program producing inhome wiring models is introduced, its flow chart and basic rules used in selecting and replacing components are given. Xlll