MRP sisteminde bilgi-tabanlı uzman sistem uygulaması
A Knowledge-based expert system application in MRP systems
- Tez No: 126989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
MRP SİSTEMİNDE BİLGİ-TABANLI UZMAN SİSTEM UYGULAMASI ÖZET Bu çalışmada standart bir MRP ürün ağacı kullanılarak, bir mamul üretimi için, belirtilen kriterlere uygun en ideal ağacı oluşturan bir uzman sistem tasarlanmıştır. Standart MRP ağacında hammaddelerin eşdeğerleri ile yerdeğiştirebildiği varsayılmıştır. MRP ürün ağacı, uzman sistemlerde tanımlanan çerçeve-tabanlı bir yapı olarak düşünülmüştür. Ağaç üzerinde 'IS A' ve 'HAS' ilişkileri bulunmaktadır. Bu yapıda yanmamuller ve hammaddeler birer düğümü teşkil ederler. Çıkarım mekanizması bu düğümler üzerinde çalışmaktadır. Kurallar bir tablo üzerinde saklıdırlar. Bu düğümler aynı zamanda bir çalışma belleği olarak görev yaparlar. Belirtilen bir mamul için ürün ağacında derinlik-öncellikli arama yapılır. Çıkarım mekanizması her düğümden beklenen ve elde edilen sonuçlan karşılaştırır. Elde edilen sonuçlar genişlik-öncellikli sırada sonraki düğümde değerlendirilmek üzere gönderilir. Böylelikle en ideal ağaç elde edilmiş olur. Eğer son düğümde bir kararsızlık oluşmuş ise uzman sistem bu kararsızlığı değişik teknikler çözerek minimuma indirmeye çalışır. Vlll
Özet (Çeviri)
A KNOWLEDGE-BASED EXPERT SYSTEM APPLICATION IN MRP SYSTEMS SUMMARY In this study, by using given criteria and MRP bill of material, a most significant product tree is designed. It is assumed that every rowmaterial has one or more equivalents. In a standart MRP bill of material, a rowmaterial can be changed by its equivalent rowmaterials. MRP bill of material can be considered as a frame-based system. There are 'IS A' and 'HAS' relations in this structure. In this structure, semiproducts and rowmaterials have been considered as a node. Inference engine and working momory work on these nodes. Rules are recorded in a table. For a given product in bill of material, depth-first searching method is used. Inference engine compares preconditions and current conditions of a node. Results is transferred to next node by using breadt-first method. So most significant bill of material is created. If an unstable condition is encountered at the last node, expert system can use different methods to solve or minimize these unstable conditions. IX