Interactive earthquake information on the internet
İnternet üzerinden deprem bilgi sistemi
  1. Tez No: 127007
  2. Yazar: ASLI GARAGON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
INTERNET ÜZERİNDEN DEPREM BİLGİ SİSTEMİ ÖZET Bu projenin amacı, internet kullanıcılarının deprem bilgilerine kolay ulaşabilmelerini sağlamaktır. İnternet Üzerinden Deprem Bilgi Sistemi, konumsal data ve kullanıcı arasındaki etkileşimi ifade etmektedir. Çalışma, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve İnternetin fonksiyonlarını birleştirmektedir. Veri iletiminde İnternetin işlevi dar kapsamda, kullanıcıların veriyi İnternet üzerinden elde edip, kendi bilgisayarlarında özel CBS yazılımları ile değerlendirmeleri olarak düşünülmektedir. Bu yaklaşım, datanın daha verimli kullanılmak istendiği durumlar için anlamlıdır. Fakat bu durumda İnternetin işlevselliği sınırlandırılmaktadır, kullanıcılar veriyi görebilmek için özel CBS yazılımlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışma, İnternet üzerinden CBS verisini ve CBS fonksiyonlarını kullanabilmek için, yazılımdan bağımsız bir sistem sunmaktadır. Bilgiye ulaşabilmek için sadece bir İnternet tarayıcısı yeterli olmaktadır. Böyle bir sistemi oluşturmak için, programlama yapmak ve bilgisayarda verileri işlemek gerekmektedir. Bu nedenle bir CBS uygulaması geliştirilmiş ve İnternet kullanıcılarının uygulamaya ulaşabilmelerini sağlamak amacı ile bir arayüz programı kullanılmıştır. Kullanıcılar bu sistem aracılığı ile konumsal ve tarihsel sorgulama yaparak, deprem bilgilerine ulaşabilmektedirler. Bu model, bilginin devamlılığı ve güncellenmesi de dahil olmak üzere veri yönetimim kolaylaştırmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
INTERACTIVE EARTHQUAKE INFORMATION ON THE INTERNET SUMMARY The aim of the project is to provide public access to information about earthquakes.“Interactive Earthquake Information on the Internet”is the interactivity of the users and the spatial data. The study combines the advantages of both GIS and the Internet. Using the Internet to transmit data assumes that the user will run the data in their local machine with stand-alone GIS software installed. This is meaningful in the sense that it can facilitate users to obtain data more efficiently. However the meaning of the Internet in this manner is very limited. GIS users must have traditional GIS softwares to view and analyse data. This study serves a software-independent system to use online GIS. The Internet Browser is adequate only to reach the information. In order to built such a system, it is required to program and process the data in a computer. So a GIS application is formed and a gateway program is used to communicate the users. Users can access earthquake information doing spatial and historical query by means of the system. Furthermore this model makes the producer have easy data management including maintenance and updating. Vlll