Kromit cevheri ve yankayaçlarının kazısında roadheaderların kullanılabilirliğinin etüdü ve performans tahmini
Analysis of applicability of roadheaders to excavation of chromite ore and its surrounding rocks and performance prediction
- Tez No: 127011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ ÇOPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mekanizasyonu ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Dünya ekonomisinde son yıllarda yaşanan hızlı ve büyük değişimler her daldaki üretim sektörünü mali açıdan önemli oranlarda etkilemiştir. Değişimlere ayak uydurabilmek, teknolojik yeniliklere uyum sağlayabilmek, üretim kalitesini arttırmak ve bunları yaparken maliyetleri dengelemek şirketlerin karşılamaları gereken sorunlarını oluşturmaktadır. Tüm bu değişimlerden madencilik sektörü de etkilenmiş, Dünya pazarının küçülmesi sebebi ile üretimleri ekonomikliğini kaybetmeye başlamıştır. Ülkemiz metal madenleri bu sebeplerden ötürü küçülmüş, birçoğu üretimlerini durdurmak zorunda kalmıştır. Dünya genelindeki rezervlerle mukayese edildiğinde çok büyük rezervlere sahip cevher yataklarına sahip olmayışımız, elimizde bulunan ocaklardan en fazla randımanın elde edilmesini zorunlu kılmaktadır. Kromit cevheri açısından irdelendiğinde ortalama % 45 tenöre sahip kromit cevherinin ülkemizdeki görünür ve mümkün rezervleri toplamı 30.370.182 ton ile Dünya rezervlerinin % 0.4'üdür. Metal madenlerinde üretim amaçlı olarak delme-patlatma yöntemleri tercih edilmektedir. Bu yöntemlerin yerine mekanize sistemlerin uyarlanması ile mevcut üretim kapasitelerinin arttırılabileceği bu sayede işletmelerin ekonomik şartlarla daha kolay rekabet edebilecekleri düşünülmektedir. Bu çalışmanın ana amacı, krom madenlerinde kollu galeri açma makinalarının uygulanabilirliği ve kullanılmaları durumunda makinaların gösterecekleri üretim performansının ve oluşacak keski sarfiyatının çeşitli yöntemlerle tahmin edilmesidir. Tez çalışması kapsamında Türk Maadin A.Ş ye ait yeraltı kromit ocağından cevher ve yan kayaç numuneleri temin edilmiştir. Daha sonra, alman numuneler üzerinde kazılabilirlik deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçlan göz önünde bulundurularak, söz konusu makinelerin kromit cevheri ve yantaşlan için kullanılabilir olduğu görülmüştür. Kromit ve serpantin için ortalama net kazı hızlarının sırasıyla 46.6 ve 32.16 ton/saat, üretim hızlarının 280 ve 193 ton/gün olacağı hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda, sözkonusu ocaklarda yaklaşık 1,7 katı bir üretim hızına ulaşılabileceği görülmüştür. Kromit için ton basma 0.20 ve serpantinde 0.10 keskinin sarf edileceği bulunmuştur. Maden ocağının mevcut özelliklerinde kısa vadede değişikliğe gidilmesine gerek kalmayacağı düşünülmektedir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rapid and big changes of the World economy have effected financally almost every production sector in recent years. To cope with these changes, adaptation of technological improvements, improving the production quality while balancing feasibility of the work are scopes of the companies which have to be managed successfully. Mining has also being affected by these changes. The dramatic decrease of World market, caused to be their productions being non-economic. Metallic mineral industry in Turkey has faced with the problem of shutting down or shrinking their operations. While giving attention to Turkey's chromite reserves, it is seen that the reserves include very high grade metallurgical ore, although the reserve share world wide is comparatively lower (around % 0.40). Proven and probable reserves of chromite are 30.370.182 metric tons. Conventional drilling and blasting methods are preferred for mineral production in Turkey. It is considered that the adaptation of mechanical excavation systems instead of conventional methods could improve the production rate of mines, which would assist to the companies to cope with economic competitions. The aim of this thesis is to analyse the applicability of roadheaders to chromite mines and to predict their performance by different methods, as well as to predict bit consumption rate. In the scope of the thesis, ore and surrounding rock samples are provided from Türk Maadin A.Ş. underground chromite mines. Rock cutting tests and physical and mechanical property tests are performed on the samples. According to the analysis, it has been determined that the roadheaders would be adaptable for chromite ore and for its surrounding rocks. Instantaneous cutting rates for chromite ore and for its surrounding rocks have been estimated as 46.6 and 32.16 tonnes/hour and the production rates have been estimated as 280 and 193. tonnes/day. According to the comparison to the present production rates at the mines, the usage of roadheaders would improve the production rates about at least 1,7 times. Bit consumption rates for the rocks are; for chromite ore 0.20 and for serpentinite 0.10 per tonnes of production. It is considered that there would be no need for any changes in the mine layout in a short time period. xu