İş dünyasında savaş stratejileri
War strategies in business
- Tez No: 127032
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FAHRİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET İş dünyası ile savaşın karşılaştırılması aslında yeni bir olgu değildir. Bu konuya ilişkin iş dünyası literatüründe pek çok makale, kitap ve araştırma bulunmaktadır. İş dünyası ile ordular arasında tahmin edilenden çok daha fazla benzerlik bulunmaktadır. İş dünyasında ve savaşta uygulanan stratejiler, belirlenmiş bir hedefe ulaşma amacım gütme ve bu amaca ulaşırken belirli rakipleri altetme temel ilkelerinde birleşmektedir. Savaş stratejileri yüzyıllardır doğrudan faaliyette oluşmuş deneyimleri içerdiğinden kendisi ile benzer bir ortam olan iş dünyasında da bu deneyimlerden yararlanmak doğru olacaktır. Savaş sanatı sadece nasıl kazanılacağını değil, aynı zamanda nasıl kaybedilmeyeceğim de öğretir. Savaşta kazanılan zaferin %90'ı hazırlığa, %10'u ise önceden tahmin edilemeyen aksilikleri gözönünde bulundurmaya bağlıdır. Hem askeri, hem de ticari operasyonlar, organize edilmeli, detaylı bir şekilde planlanmalı ve öyle hayata geçirilmelidir. Savaş ve iş dünyasını karşılaştıran çalışmaların bir çoğu özellikle Sun Tzu (Savaş Sanatı), Carl von Clausewitz (Savaş Üzerine) ve Napoleon üzerinde odaklanmıştır. Ancak üzücüdür ki, bu çalışmaların hemen hemen hiç birinde, tarihte büyük basanlara imza atmış aralarında Atatürk'ün de yer aldığı Türk Komutanları'nın liderlik sırlarına ve bugünün iş dünyasına uygulanabilecek savaş stratejilerine yer verilmemiştir. Bu çalışmada diğer askeri stratejistlerin yanısıra Türk Komutanları 'ndan da örnekler verilmeye çalışılmıştır. Günümüzün yeni ekonomi dünyasındaki iş hayatı savaşın sivil bir versiyonudur. Artık muharebe sahasındaki rakipler ülkeler değil şirketlerdir. İş dünyasının koşullan günden güne daha rekabetçi bir hal almaktadır. Bu yeni ortamda başarılı olmak isteyen şirketler ve yöneticiler, savaş stratejileri ile askeri taktikleri ve çalışmalarında bunları nasıl kullanabileceklerini anlamaya çalışmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
WAR STRATEGIES IN BUSINESS SUMMARY Comparing business to war is nothing new. There are so many articles, books and researches about this subject in business world literature. Business have more in common with the military than most people realize. Successful business often incorporates military tactics into their corporate strategies. The strategies implemented in the world and in war have in common principles of aiming to reach a specified target and overthrowing certain rivals for reaching that target. Since the strategies of war involve experiences that have accumulated over many years, it will be proper to make use of such experiences in the business where the environment is similar to that of a war. The study of warfare not only teaches one how to win. It also teaches one how not to lose.“Victory in the battle is 90 percent preparation and percent taking care of unanticipated emergencies.”Both military and commercial operations must be organized, planned, and executed. Most of the studies about comparing business and war are focused on Sun Tzu (Art of War), Clausewitz (On War) and Napoleon. Unfortunately there is no any books or articles about the Turkish Commander's leadership secrets or strategies, which are suitable for today's business environment. In this there are some examples from them like the others. Business in the New Economy is a civilized version of war. Companies, not countries, are battlefield rivals. The business world conditions are going to be more competitive day by day, and the companies and managers who want to be a successful at this environment should try to understand war strategies and military tactics and how to use them in their work. VIII