Pastörize sütün A ve D vitamin kayıplarının incelenmesi ve A ve D vitaminlerince zenginleştirilmesi
Investigation of vitamin losses during pasteurization process and vitamin A-D fortification of milk
  1. Tez No: 127048
  2. Yazar: BİLGİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARTEMİS KARAALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET PASTÖRİZE SÜTÜN A ve D VİTAMİN KAYIPLARININ İNCELENMESİ ve A- D VİTAMİNLERİNCE ZENGİNLEŞTİRİLMESİ Süt insan beslenmesinde ve sağlığında önemli bir yere sahip olan değerli bir gıda maddesidir. Sahip olduğu yüksek değerde besin öğeleri dolayısıyla süt Dünya tarihi boyunca insanoğlu tararından çok çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Değişik çevresel, kültürel, bölgesel farklılıkların doğrultusunda günümüzde çok çeşitli süt ürünleri üretilmekte ve tüketilmektedir. Gelişen teknolojik olanaklar da süt sanayine yeni uruklar kazandırmıştır. Süt ürürüerinin çeşitliliği arttırılmış, muhafaza ve nakil koşullan iyileştirilmiş, ürünlerin çeşitli arzu edilmeyen yönlerinin iyileştirilmesi yönünde de bu teknolojik olanaklar yardımıyla önemli aşamalar kaydedilmiştir. Bu kaydedilen gelişmelerden biri de sütün tabi tutulduğu proses boyunca kaybettiği bazı bileşenlerinin ve niteliklerinin geri kazandırılması ya da istenen değerlere yaklaştırılması ile ilgili olan gelişmelerdir. Bu araştırmada çiğ sütün pastörize süte işlenmesi süreçlerinde uğradığı vitamin kayıplarının HPLC metodu ile saptanması ve son ürünün vitamin kayıpları doğrultusunda zenginleştirilmesi incelenmektedir. vin EmröiAfm$YüN taHas&
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION of VITAMIN LOSSES DURING PASTEURIZATION PROCESS and VITAMIN A-D FORTIFICATION of MILK Milk is a valuable food for human nutrition and health. Its components have high nutritional value so milk has been used extensively in the form of different products throughout history. Different kinds of milk products are being produced over the world due to cultural, local, and environmental differences. New technologies now prove new horizons to milk industry. Improvement of milk products varieties, improvement of storage and transportation conditions and removal of undesired properties are now possible with new technologies. One of these technologies is vitamin fortification of milk which makes up for lost vitamins during the pasteurized milk production process. The aim of this project is to determine by HPLC the scope of losses of vitamin A and D during pasteurized milk processing and to investigate the efficiency of the fortification process. IX