Su sisi yangın söndürme sistemleri
Water mist fire extinguishing systems
- Tez No: 127095
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yangın güvenliği insan hayatı ve mal varlıklarının korunması açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bir çok ülkede meydana gelen yangın vakalarına karşı, ülkenin kendi kültür ve yapısına uygun yangın güvenlik standartları oluşturulmuş ve değişik çalışmalar yapılmıştır. Meydana gelebilecek değişik yangın olaylarına göre söndürme veya kontrol altına almayı amaçlayan çok çeşitli sistemler geliştirilmiştir; örneğin sulu, köpüklü, gazlı söndürme sistemleri gibi. Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte mevcut olan söndürme sistemleri daha iyi bir duruma getirilmeye çalışılmaktadır, yahut belirli nedenlerden dolayı alternatif sistemler aranmaktadır. Halon bazlı söndürme sistemlerinin ozon tabakasına olan yan etkilerinden dolayı bu sistemin yerini alabilecek yeni bir söndürme sistemi çalışmaları başlamıştır. CO2 söndürme sisteminin de istenmeyen durumlarda oluşan yanlış boşalmalarından dolayı insan hayatını tehdit etmesi alternatif arayışlarını hızlandırmıştır. İlk olarak 1950'li yıllarda ortaya atılan fakat yakın geçmişimizde gelişen bu olaylar su sisi sistemlerinin önemini arttırmış ve konu üzerinde çok sayıda araştırmalar yapılmasına neden olmuştur. Su sisi kelime anlamı olarak çok küçük tanecikli su spreyleri anlamına gelmektedir. Sistem olarak klasik sprinkler sistemine benzemekte fakat söndürme mekanizmaları bakımından çok farklılıklar göstermektedir, örneğin: oksijenin seyreltilmesi, alevin soğutulması, ışınımla olan ısı transferinin engellenmesi gibi. Su sisi sistemlerinde en baskın olan söndürme mekanizması suyun buharlaşarak ortamda bulunan oksijen konsantrasyonunu yanma limitinin altına düşürmesidir. Bu çalışmada su sisi sistemlerinin zaman içindeki gelişiminden, nasıl önem kazandığından, sistem gerekliliklerinden, söndürme mekanizmalarından, uygulama çeşitleri ve alanlarından, hidrolik hesap yöntemlerinden bahsedilmektedir. Oluşturulan matematiksel modelleme ile değişik yangın senaryoları altında sistem basıncı ve gerekli olan su debisi miktarı hesaplanmaya çalışılmıştır. Söndürme mekanizmaları içinde oksijen konsantrasyonun azaltılması ön plana çıkmış ve oksijen konsantrasyonun yanma işlemini devamını sağlayacak değerlerin altına nasıl düşürülebileceği tartışılmıştır. Mahal parametreleri ile oynayarak değişik sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar literatür araştırmalarında geçen deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve modelin ne kadar geçerli olabileceği konusunda yorumlar yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fire safety is of great importance due to protection for life and property. Because of fire accidents happened before, most countries prepared their own standards which are appropriate to their culture and carried out investigations on this subject. There have been many fire fighting systems developed against different kinds of fire in order to suppress or control; for example water based extinguishing systems, foam systems, gaseous systems, etc. Available fire fighting systems are being improved in order to be more effective by the developing technology, or wanted to be replaced by an alternative system because of some reasons. A new fire fighting system has been looked for halon based systems because of their negative effect on ozone layer. This searched has been accelerated due to being an alternative for CO2 gaseous systems, which mostly results in deaths during accidental releases. The importance of water mist systems, which was first considered in 1950, has increased due to these kinds problems occurred in the past and lots of investigations have been carried out on this new technology. Water mist means very fine water sprays. Water mists systems look like classical sprinkler systems, however extinguishing mechanisms differ too much, for example oxygen depletion, cooling of flame, preventing radiation heat transfer, etc. The most dominant extinguishing mechanism in water mist system is to reduce the oxygen concentration in the compartment below to burning rate of fuel. In this study the development of water mist systems, how they have become so important, water mist system requirements, extinguishing mechanisms, types and fields of application and hydraulic calculation procedures are mentioned. System pressure and water density has been calculated under different fire scenarios by the mathematical model developed in this study. Oxygen depletion is the major extinguishing factor and the ways how this factor can be decreased below limit values are investigated. Different results were obtained by changing the compartment parameters. These results were compared the ones available in the literatures and validity of the mathematical model was discussed.