Sülfürlü bakır cevherlerinin flotasyonunda reaktif maliyetinin düşürülmesi
Reagent cost reduction in flotation of copper sulphide ores
- Tez No: 693625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, Çayeli Bakır İşletmeleri'nde sülfürlü bakır cevherlerinde kullanılan yüksek maliyetli toplayıcıya alternatif olabilecek toplayıcıların kullanımı ile reaktif maliyetinin düşürülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, tesiste işlenen 2 farklı kampanya kullanılmıştır, bunlar kalkopirit gibi birincil bakır minerallerinin işlendiği sarı kampanya ve ikincil bakır minerallerinin işlendiği sfalerit ağırlıklı bornitli klastik kampanya olarak sınıflandırılmıştır. Çalışma kapsamında bu iki farklı cevhere yedi farklı toplayıcı ile flotasyon testleri yapılmıştır. Bu toplayıcılar, Aero 3418A, Aero 5100, Aero 3894, Aerofloat 208, D19J, DLQ 468 ve SIPX yani sodyum izopropil ksantat'tır. Yapılan kinetik flotasyon testlerinde, ilk olarak cevher zenginleştirme tesisinin flotasyon koşulları baz koşul olarak tüm reaktifler için uygulanmıştır. Daha sonra yapılan testlerde ise verim ve tenör optimizasyonu için farklı toplayıcı dozajları ve karışımlarının etkileri incelenmiştir. Elde edilen optimum koşul olan %75 Aerofloat 208 - %25 Aerofin 3418A karışımı tesis ölçeğinde uygulanarak uzun süreli veri toplama çalışması başlatılmıştır. Toplanan bu veriler istatistiksel olarak incelenmiştir ve kullanımın ekonomik getirisi yaklaşık olarak yıllık 224 bin Amerikan Dolar'ı olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, cost reduction of collector is studied with the use of alternative collectors which can be an alternative to the high-cost copper collector used in Çayeli Bakır İşletmeleri Copper Zinc Sulphide Plant. In the study, two different campaigns processed at the mineral processing plant were used. The first one is classified as the yellow campaign in which primary copper minerals such as chalcopyrite are processed, the other is classified as a clastic campaign with bornite having sphalerite and secondary copper minerals. Within the scope of the study, flotation tests were performed by using seven different collectors. These collectors are Aerofin 3418A, Aero 5100, Aero 3894, Aerofloat 208, D19J, DLQ 468, and sodium isopropyl xanthate. In the kinetic flotation tests, the conditions of the flotation plant were applied as it is as a base condition for all alternative collectors. In later tests, the performances of different dosages and mixtures of collectors were examined to optimise plant recovery and grade. The long-term data collection study was initiated in plant scale using 75% Aeroflot 208 - 25% Aerophine 3418A, which is found to be the optimum condition at batch scale flotation tests. These collected data were analyzed statistically and the economic return of the use is considered as as 224 K USD annually.