Yaşam döngüsü yönetimi kavramının yazılım ürünlerine uygulanması
An Application of life cycle management on software products
  1. Tez No: 127110
  2. Yazar: ELİF ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
YAŞAM DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ KAVRAMININ YAZILIM ÜRÜNLERİNE UYGULANMASI ÖZET Herhangi bir ürünün, yatırımın veya servisin canlı organizmalar gibi varlıklarını sürdürmelerinden hareketle yaşam döngüsü kavramı ortaya çıkmıştır. Maliyetlerin takibi ve kontrolünün yapılabilmesi için döngünün yönetilmesi gerekmektedir. Yazılımlara gelince, kullanılmakta ve geliştirilmekte olan her sistem için bir yazılım yaşam döngüsü söz konusudur ve bu döngünün de iyi yönetilmesi şarttır. Yaşam döngüsünde genel kabul görmüş altı aşama vardır. Bunlar; ihtiyaçlar, tanımlama, tasarım, gerçekleştirme, uygulama ve bakım aşamalarıdır. Bu genel çerçeve içinde, bilgi sistemlerinin yaşam döngüsü modellerinden de bahsedilmelidir. Bu yaklaşımların ilki ve en yaygın biçimde kullanılanı, yaşam döngüsündeki aşamaların birbiri ardına sıralandığı, birinin çıktılarının bir sonraki adımın girdilerini oluşturduğu anlayışına dayanan Çağlayan Modeli' dir. Bu modelin gerçek yaşamda ortaya çıkardığı birtakım problemleri ortadan kaldırmak için öne sürülen Ön-Örnek Geliştirme Modeli, çağlayan modelinin bir türevi olan Artışlı Model ve yazılım mühendisliği sürecini her türlü uygulamayı içerecek şekilde açıklayan Sarmal Model, Hızlı Uygulama Geliştirme ve Yap ve Düzelt Modeli yaklaşımlardan belli başlılarıdır. Tüm modellerin kendi içinde zayıf ve kuvvetli yanları bulunmaktadır. Önemli olan bir uygulamada şirket kültürüne en uygun olanı benimseyebilmektir. Uygulamaya konu olan şirkette kullanılan yazılımın yaşam döngüsünü tamamlamak üzere olduğu görülmüş, bakım ve yenileme ile ömrünün uzatılamayac ağına karar verilmiştir. Bu çalışmada, yeni bir yazılımın şirket bünyesinde oluşturulması, ihtiyaçların belirlenmesi aşamasından itibaren tasarım, gerçekleştirme ve uygulama aşamaları adım adım anlatılmaktadır. Yeni yazılıma ilişkin ekranlara da yer verilerek, bu ekranların özellikleri üzerinde durulmuştur. Son olarak yeni yazılımın başarısı mevcut yazılımla karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
AN APPLICATION OF LIFE CYCLE MANAGEMENT ON SOFTWARE PRODUCTS SUMMARY Life cycle concept has emerged from the idea that all products, investments and services survives like living organisms. To track and control costs, it is necessary to manage the cycle. As for software products, those are in use and in development, has a life cycle which should be carefully managed. There are six generally accepted phases of life cycle. They are requirements, defining, design, development, application and maintenance phases. The life cycle models of information systems should be considered in mis context. First and most widely used life cycle model is the waterfall model. The waterfall model has consequently ordered phases and each phase's output forms the input of following phase. The prototyping model was intruced to adress some problems in waterfall model. The incremental model which is derived from waterfall model, the spiral model, rapid application development and build and fix model are also widely accepted life cycle models. All models has their own weaknesses and strength. The key is to choose the model which fits the organizational culture. In the company, which is the subject of this thesis' last part, had found out that maintenance couldn't extend the current software's economical life. In this thesis the development of a new software product was examined, the life cycle of the software product was throughly observed from requirements analysis to application phase. Also the final product was explained by examining various screens. And lastly the new product's performance was benchmarked with the previous one. VUl