Konut dışı binalarda değişken hava debili iklimlendirme sistemlerinin bilgisayar destekli analizi
Simulation analysis of constant air volume and variable air volume hvac systems for non-residential buildings
- Tez No: 127114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDİL ESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
KONUT DIŞI BİNALARDA DEĞİŞKEN HAVA DEBİLI İKLIMLENDIRME SİSTEMLERİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ ANALİZİ ÖZET Bu çalışmanın amacı; Türkiye de bulunan bir ofis binasında ASHRAE'nin Geçiş Fonksiyonu Metodunu kullanarak çeşitli parametrelere bağlı olarak soğutma yükünü elde edilmesi ve sabit hava debili sistem ile değişken hava debili sistemin performans ve maliyet açısından karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara illerinde bir ofis binası ele alınmıştır. İncelemeler esnasında binanın dış kabuk yapısı optimum düzeyde alınarak bütün illerde aynı kabul edilmiş olup buna bağlı olarak binanın bulunduğu yerin iklim şartlan, binanın büyüklüğü, Pencere/ Duvar Oranı, pencere tipi, pencere gölgeleme elemanı tipi gibi parametreler doğrultusunda ısı kazançlarının ve soğutma yüklerini oluşturan bileşenlerin tespiti yapılmış, ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda Değişken hava debili sistem ile Sabit hava debili sistem mukayese edilmiştir. Teorik ve sayısal çalışma bölümünde, Geçiş fonksiyonu metodu ve ASHRAE'nin açık gökyüzü modeli ile ilgili hesaplama yöntemi ve denklemleri verilmiştir. Bunun yanısıra, çalışmada kullanılan pencere tipleri, pencere gölgeleme elemanları, cihazlar, insanlar, aydınlatma gibi ısı kazancında etkili olan elemanlar detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Tezin uygulama aşamasında, hesaplamaların doğru ve çabuk elde edilmesi için de bilgisayar programı yazılmış olup elde edilen sonuçlar ASHRAE ve Omar ile Khalid'in çalışmala rının sonuçlan ile karşılaştmlmıştır. Bulunan sonuçlann ASHRAE nin verileri ile uyumlu oldukları ve maksimum hatanın kabul edilebilir düzeyde sonuçların elde edilebildiği saptanmıştır. Dolayısıyla program verilen koşullarda doğru çalışmaktadır. Bu saptamanın ardından söz konusu olan parametreler incelenmiş ve soğutma yüklerinin ofis binalarında azaltılması yönünde bazı sonuçlar elde edilerek tez kapsamında bunların detaylı izahı yapılmıştır. XII *$&#>**Ele alınan küçük bina tipinden elde edilen sonuçlan incelendiğinde, OPD'ın %20 dan başlayarak her %20 oranında artışından iller sırasıyla; İzmir'de; %25,76; %20,48; %17, İstanbul'da; %23,12; %18,78; %15,99, Antalya'da; %20,35; %17,89; %14,9 oranında maksimum duyulur soğutma yükünde artış olmaktadır. Binada sade cam giydirme cephe çerçeve tipi yerine Alüminyum çerçeveli pencere tipi kullanılmasıyla duyulur soğutma yükünde Ankara için ; %17,2, Antalya için ; % 16,86; İstanbul için ; %18,1; ve İzmir için ; % 16,56 oranında azalma olmaktadır Binada cam tipi olarak düşük neşretme katsayılı gri cam tipi kullanılması halinde maksimum duyulur soğutma yükünde Ankara için %15.1; Antalya için ; %13.5, İstanbul için ; %14.21, İzmir için ; %15.94 oranında azalma sağlamak mümkündür. İç gölgeleme elemanı olarak açık renkli sık dokuma perde kullanılmasına rağmen cam tipi olarak düşük neşretme katsayılı gri cam tipine göre, en düşük soğutma yüküne sahip saatte, gri yüzey kaplamalı cam tipine göre Ankara ilinde %4.25, Antalya ilinde %4.46, saat 17:00 itibari ile de Ankara ilinde %6.41, Antalya ilinde %5.84 oranında bir artış meydana gelmektedir. Ayrıca orta ve büyük bina tipleri için yapılan incelemelerin sonuçları verilmektedir. Sonuç olarak; bu tez çalışmasında ele alınan sistemlerde Değişken hava debili sistemin Sabit hava debili sisteme göre daha iyi performansa sahip olmakla birlikte fiyat analizi neticesinde değişken hava debili sistemin, diğer sisteme göre ilk yatırım maliyetinin daha fazla olduğu görülmüştür. xııı
Özet (Çeviri)
SIMULATION ANALYSIS OF CONSTANT AIR VOLUME AND VARIABLE AIR VOLUME HVAC SYSTEMS FOR NON-RESIDENTIAL BUILDINGS ABSTRACT This study aims to examine the cooling loads according to ASHRAE Transfer Function Method in commercial building in Turkey and compare the Variable Air Volume and Constant Air Volume due to the performance and cost. This office building is founded in Istanbul, Izmir, Antalya and Ankara. During the calculation, the outer shell of the building is taken at optimum rate for all the cities. Parameters like the climatic conditions, size of the building, glazing wall ratio, glazing type, shading element type data are obtained from the standards and due to these parameters cooling loads are compared. In the part of the critical and numerical study, Transfer Function Method and ASHRAE Clear Sky Model equations are given. Also the affective component of the heat gains such as glazing type, shading elements, machines, humans, and lighting are explained in details. In the application part of the thesis, a computer program was developed and the results are compared with ASHRAE and Omar study. The results are in harmony with ASHRAE. As the results obtained for the small building, it was observed that; For the increase rate of %20 of the glazing wall ratio from %20 to %80; The sensible cooling load increase for Izmir; %25,76; %20,48; %17, for Istanbul; %23,12; %18,78; %15,99, for Antalya; %20,35; %17,89; %14,9. In the building, when aliminyum framed double glass is used instead of transparent air tight glass, the sensible cooling load rate decreases at a rate of % 17,2 for Ankara, %16,86 for Antalya, %18,lfor Istanbul, %16,56 for Izmir. XIVWhen low e type glass is used, the sensible cooling load rate decreases at a rate of %15.1 for Ankara, %13.5 for Antalya, %14.21for Istanbul, %15.94 for İzmir. When curtain is used as a shading element instead of low e double glass, at the lowest sensible cooling load time, the sensible cooling load rate increases at a rate of %4.25 for Ankara, %4.46 for Antalya, at 17:00 %6.41 for Ankara, %5.84 for Antalya. Also the results of the cooling loads for the medium and large sized building are given. Finally, it is observed that variable air volume has more efficient than the constant air volume system due to the high initial cost. xv