Ötektik Al-Si alaşımının mikroyapı kontrolünde yavaş soğutma tekniği
Slow cooling technique of Al-Si eutectic alloy under the microstructure control
- Tez No: 127121
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
OTEKTIK Al - Si ALAŞIMININ MIKROYAPI KONTROLUNDA YAVAŞ SOĞUTMA TEKNİĞİ ÖZET Al - Si ötektik alaşımlarının mekanik özellikleri modifikasyon işlemi ile önemli ölçüde iyileştirilirken kullanım alam da genişler. Uygulama alanında modifikasyon işlemi ya kum kalıpta küçük miktarlarda modifiye edici element (Na, Sr) kullanılarak ya da metal kalıpta hızlı soğutma ile yapılmaktadır. Al - Si ötektik alaşımı kum kalıba döküldüğünde veya hızlı şekilde soğutulduğunda, yapıda fiber silisyum ile birlikte yumuşak bir faz olan ve mekanik özellikleri olumsuz yönde etkileyen a - Al dendritleri ortaya çıkar. Bu çalışmada stronsiyum ile modifiye edilmiş ticari saflıktaki Al - Si ötektik alaşımının mekanik özelliklerini geliştirmek için yeni bir katılaştırma yöntemi denenmiştir. Bu katılaştırma yönteminde stronsiyum ile modifiye edilmiş Al - Si ötektik alaşımında a - Al dendritlerinin oluşumunu önlemek ve fleyk halindeki silisyumu fiber haline dönüştürmek için ötektik alaşım, 1,7 °C/dak.'lık bir soğuma hızı ile fırında soğutularak katılaştırılmıştır. Katılaşan alaşım üzerinde yapılan mikroyapı çalışmalarında yapının tamamen fiber silisyumdan oluştuğu görülmüştür. Yavaş soğutmayla elde edilen ve tamamen fiber silisyumdan oluşan yapının mekanik özelliklerinin diğer katılaştırma yöntemlerine ( kum veya metal kalıba döküm ) göre oldukça yüksek olduğu ve daha önce Atasoy ve Exner (1988) tararından yapılan çalışmada 255 N / mm2 değerine çıkmıştır. Bu değeri doğrulamak için yavaş soğutma uygulanan alaşımdan çekme deneyi için çekme çubukları hazırlanarak çekme deneyleri yapılmış ve sertlikleri ölçülmüştür. Yapılan sertlik ölçümlerinde 60 - 70 micro vickers sertlik değerleri bulunmuştur. Gaz boşluklarından dolayı sağlam çekme çubukları elde edilememiştir. Yaptığımız çekme deneyleri sonucunda 130 - 145 N / mm2 arasında değerler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SLOW COOLING TECHNIQUE OF Al-Si EUTECTIC ALLOY UNDER THE MICROSTRUCTURE CONTROL SUMMARY The mechanical properties of Al - Si eutectic alloys are improved greatly by modification process and the using area of these alloys are widened. Modification process is either being done by adding small amounts of modifier elements (Na or Sr) to sand cast or is done by highly cooling of the alloys. When Al-Si alloys are cast as a sand cast even when highly cooled in foundry condition soft a - Al dendrites which badly effects the mechanical properties, are found together with silicon fibers. In this study, a new solidifying method was experienced in order to improve the mechanical properties of Al - Si eutectic alloys. In this solidifying method, Strontium modified Al-Si eutectic alloy was solidified at a rate of 1.7 °C/min. in the furnace. As a result a - Al formation was prevented and flake silicon transformed to the fiber silicon and this microstructure increased the mechanical properties of alloy. The microstructure studies on the solidified alloy showed that the microstructure is entirely formed by fiber silicon. It has been stated that the mechanical properties of the fiber silicon which has formed by slow cooling rather higher than other solidifications methods such as sand or metal casting. Approximatly 255 N / mm2. Rods has been prepared for tensile test from the slow cooled alloy and hardness value of the eutectic alloy has measured. Measurements showed hardness value between 60 - 70 micro vickers. As a result of gas holes, problems were faced on the preparation of the rods. To eliminate gas problem it has been tried to lower the measurement values of the sample to the possible minimum value but then Breaking problem of the sample has appeared in the machining process. For all these reasons problem free rods can not be obtained. Values of 130 - 145 N / mm2 has been found as a result of the tensile tests. Therefore, it has been seen that higher mechanical propertiescan be optained when problem free rods is obtained. rx