Southwire sürekli döküm yöntemi ile üretilmiş bakır çubuklardan çekilen tellerin mekanik özellikleri ve iletkenliğine oksijen ve empürite içeriğinin etkisi
The Effects of oxygen and impurity content on the mechanical properties and conductivity of the copper wires drawn from electrolytic copper rods produced by southwire continuous rod production system
- Tez No: 127123
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
SOUTHWIRE SÜREKLİ DÖKÜM YÖNTEMİ İLE ÜRETİLMİŞ BAKIR ÇUBUKLARDAN ÇEKİLEN TELLERİN MEKANİK ÖZELLİKLERİ VE İLETKENLİĞİNE OKSİJEN VE EMPÜRİTE İÇERİĞİNİN ETKİSİ ÖZET Southwire sürekli bakır çubuk üretim prosesinde, ergimiş metal sıcaklığı, katılaşma hızı, oksijen içeriği, metal içerisinde yer alan empüritelerin konsantrasyonu gibi bir çok etken elektrolitik oksijenli bakır çubukların kalitesine etki etmektedir. Özellikle tel çekme işlemleri esnasında iyi bir performans elde edilmesi bu parametrelerin kontrol altına alınması ile mümkündür. Çekilebilirlik performansım arttırmak ve tel kopmalarının sayışım en aza indirgemek için bir çok parametrenin etkisi halen araştırılmaktadır. Bu çalışmada, 180-300 ppm oksijen içeriğine ve 20-40 ppm empürite konsantrasyonuna sahip sıcak işlem ile üretilmiş bakır çubukların ve bu çubuklardan soğuk işlem ile üretilen tellerin mekanik özellikleri tespit edilmiş, ayrıca oksijen ve empürite içeriğinin tellerin iletkenliğine etkisi incelenmiştir. İncelenen aralıktaki oksijen içeriğinin mekanik özellikler üzerinde, 20-40 ppm mertebesindeki empürite içeriğine göre daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır. Artan oksijen miktarı ile malzemenin sünekliliğinde az da olsa bir düşüş olduğu tespit edilmiştir. Mekanik özellikler üzerinde 20-40 ppm arasında değişen empürite içeriğinin belirgin bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Yapılan metalografik incelemelerle yoğun oksit konsantrasyonuna ve homojen olmayan partikül dağılımına sahip sıcak işlem ile üretilmiş bakır çubukların çekilebilirlik açısından deformasyon davranışlarında düşme olduğu belirlenmiştir. 20-40 ppm arasında değişen empürite konsantrasyonun ve 180-300 ppm civarındaki oksijen içeriğinin elektrik iletkenliği özelliğinde kayda değer bir değişim yaratmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF OXGYEN AND IMPURITY CONTENT ON THE MECHANICAL PROPERTIES AND CONDUCTIVITY OF THE COPPER WIRES DRAWN FROM ELECTROLYTIC COPPER RODS PRODUCED BY SOUTHWHUE CONTINUOUS ROD PRODUCTION SYSTEM SUMMARY In the southwire continuous copper rod production system, a lot of factors which are molten metal temparature, solidification rate, oxygen content, empurity level affect the quality of 8 mm dia copper rod produced by hot working. If these parameters and their effect are well known, it is possible to obtain copper rod which has superior quality. The effect of these parameters on the properties of copper rod is still searching for increasing the performance of drawabilitiy and minimizing the number of wire breaks. In this study, the mechanical properties of hot worked copper rodsand of the wires produced by cold working from this rods which have 180-300 ppm oxygen and 20-40 ppm impurity content are investigated. The effect of oxygen and impurity content of the wires is also studied. From the experimental studies, it is found that the oxygen content of the copper wires is more effective than their impurity content on the mechanical properties. The ductility of the wires decrease with increasing oxygen content. The impurity content which changes between 20 to 40 ppm did not show a significant effect on the mechanical properties of the copper wires. It is also determined that the deformation capacity of the copper rods produced by hot working decreases when the concentration of the copper oxide particules is high and their dispersion is inhomogenous. It is also found that the impurity content in the range of 20 to 40 ppm, and the oxygen content of 180 to 300 ppm did not show a noticeble effect on the electrical conductivity of the wires. XI