Enerji korunumu açısından dış duvarlarda saydam yalıtım kullanımının irdelenmesi
An Analyze for application of transparent insulation materials on external walls from the energy conservation point
- Tez No: 127134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KOÇLAR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Çevre Kontrolü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bina dışı çevresel iklim koşullan zamana bağlı olarak değiştiğinden, yıl boyunca, iklimsel konfor koşullarının tamamının doğal olarak karşılanması olanaksızdır ve yılın belirli dönemlerinde ek yapma ısıtma ve soğutmada kullanılan enerji kaynaklarına gereksinim vardır. Yapma ısıtmada ve soğutmada kullanılan enerji kaynaklarının yetersiz oluşu, enerji ekonomisinin zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, kullanılan yapma enerji kaynaklarının neden olduğu insan sağlığını tehdit edici boyutlara ulaşan kirliliğin önlenmesi için önerilen önlemlerin pahalı olması da iklimsel konforun sağlanması için minimum yapma enerji kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Binalarda kullanılan yapma ısıtma ve soğutma sistemlerinin beraberinde getirdiği enerji harcamalarını minimuma indirebilmek için, dış duvar ve saydam bileşenden oluşmuş kabuk elemanının mümkün olabildiğince pasif sistemler olarak çalışması sağlanmalıdır. Dış duvar ve saydam bileşenden oluşan kabuk elemanının pasif sistem olarak gösterdiği performansın arttırılmasında dış duvarlarda kullanılan yalıtımın önemi bilinmektedir. Bu nedenle bu çalışma, ısıtma ve soğutma enerjisi korunumu açısından, bina dış duvarlarında saydam yalıtım kullanımının irdelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bir binanın yaşama hacminin dış duvarına farklı kalınlıklarda saydam yalıtım uygulanarak dış duvarın ısıl performansı incelenmiştir. Isıtmanın istendiği dönemdeki (21 Ocak) ısı kayıpları ve soğutmanın istendiği dönemdeki (21 Temmuz) ısı kazançları hesaplanarak sonuçlar tablo ve şekiller aracılığı ile karşılaştırılmıştır. Bu amaca uygun olarak ele alman yaklaşım, İstanbul Ataşehir 64 no'lu yapı adasında yer alan bir konutun yaşama hacmi için uygulanmıştır. Çalışma, 7 ana bölüm ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Bölüm 1 'de genel olarak saydam yalıtımın kullanımının önemi vurgulanmıştır. Bölüm 2 'de, enerji ekonomisinin gerekliliği açıklanarak dış duvarlarda enerji korunumundan bahsedilmiştir. Bölüm 3 'de, saydam yalıtımın uygulama alanları, sınıflandırılması ve özelliklerine değinilerek dış duvarda saydam yalıtım kullanımı üzerinde durulmuştur. Bölüm 4 'de, enerji korunumu açısından dış duvarlarda saydam yalıtım kullanımının irdelenmesinde ele alınan yaklaşımın adımları açıklanmıştır. Bölüm 5 'de, ele alınan bu yaklaşımın İstanbul yöresi için uygulanması ve bu uygulamanın adımlan anlatılmıştır. Bölüm 6 'da, yaklaşımın uygulanması sonucu ortaya çıkan bulgular açıklanmıştır. Bölüm 7'de ise enerji korunumu açısından dış duvarlarda saydam yalıtım kullanımı konusunda yapılan çalışmaya ilişkin sonuç ve öneriler geliştirilmiştir. xıvEkler bölümünde, dış duvar katmanlaşma alternatifleri detayları ve bu alternatiflerin ısı geçişine ilişkin fiziksel özelliklerini gösteren tablolar yer almaktadır. Çalışmada kullanılan yaklaşımın uygulanması sonucu ortaya çıkan bulgulara ait değerlendirme tablo ve şekilleri de bu bölümde yer almaktadır. Bu çalışmanın sonucunda, ileri teknoloji ürünü olan saydam yalıtım malzemelerinin, binanın ısısal performansı üzerinde çok olumlu bir etkisi olduğu görülmektedir. Yurt dışında enerji korunumu amacıyla dış duvarlarda saydam yalıtım uygulamalarının artmasına rağmen ülkemizde henüz yaygın kullanılmamaktadır. Ülkemizin bu gelişime uyum sağlaması ve enerji korunumlu binaların yapımına gereken önemin verilmesi ile ekolojik dengelerin korunduğu yaşanabilir bir çevre oluşturulması mümkün olmaktadır. XV
Özet (Çeviri)
AN ANALYZE FOR APPLICATION OF TRANSPARENT INSULATION MATERIALS ON EXTERNAL WALLS FROM THE ENERGY CONSERVATION VIEWPOINT SUMMARY Bioclimatic comfort conditions can not be achieved by means of passive systems. Because, outdoor environmental climate conditions change according to time. For this reason, energy sources which are used for supplementary heating and cooling systems are required. Insufficient energy sources which are used at supplementary heating and cooling consumption expose the necessity of energy economy. Supplementary energy sources cause environmental pollution which threatens human health. The preventive measures, which proposed for preventing environmental pollution, are very expensive. For this reason, minimum supplementary energy usage is necessary to achieve bioclimatic comfort. To minimize the supplementary mechanical energy demand, building envelope which composed of external wall and transparent component should be designed as a passive system. It is known that, applying insulation materials on external walls is important to increase the performance of building envelope. For this reason, this study is done to analyze the application of transparent insulation materials on external walls of buildings to achieve heating and cooling energy conservation.. By application of different thicknesses of transparent insulation materials on an external wall of a living space of a selected building, thermal performance of the external wall is analyzed. Heat losses for heating period (21 January) and heat gains for cooling period (21 July) are calculated, the results are compared by tables and figures. The study comprises seven main chapters. In chapter 1, importance of using transperent insulation is emphsized in general. In chapter 2, necessity of energy economy and energy conservation on the external walls is explained. In chapter 3, usage of transparent insulation materials on external walls, application areas and properties of this materials is discussed. In chapter 4, steps of the approach which is used for analyzing usage of transparent insulation materials on external walls to provide heating and cooling energy conservation are explained. In chapter 5, application of this approach for the Istanbul region is explained. In chapter 6, results of the application are discussed. xviIn chapter 7, results of the study related to usage of transparent insulation materials on external walls and proposals are explained. As a result of this study, transparent insulation materials have positive effects on the thermal performance of the building. Although, applications of transparent insulation materials on external walls to achieve energy conservation increase at the other countries, these materials have not been used in our country yet. Adaptation to this development should be achieved to maintain echological balance in our country. The importance should be given to energy conservation in buildings. xvn