Küreselleşme ve metropol kentin değişimi: Telepolis
Globalization and the change of the metropolitan city: Telepolis
  1. Tez No: 127160
  2. Yazar: M. GÜROL ÇİVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ULUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET KÜRESELLEŞME ve METROPOL KENTİN DEĞİŞİMİ: TELEPOLIS Bu çalışmada küreselleşmenin etkisi ile kentlerin fiziksel ve sosyal yapısında meydana gelen değişimler, küreselleşmenin mimarlıkla oluşturduğu arakesitler düzleminde tanımlanmaktadır. Araştırmanın temel eğilimi küreselleşmeyi tarihsel ve modern bir süreç olarak kabul ederek sonuçta sadece olumlu veya olumsuz bir yargıya ulaşmak değil, yaşanan değişim sürecini bütün yönleriyle irdelemek üzerine odaklanmıştır. Araştırmada da betimlenmeye çalışıldığı gibi küreselleşmenin kentlerle ve mimarlıkla olan bağlantısının çok katmanlı bir ilişkiler ağı içermesi nedeniyle bu karar alınmıştır. Mimarlığın 'mekanla' olan ilişkisi, farklı mekanizmaların etkileşimi sonucunda gelişen bir algoritma ortaya çıkarmaktadır. Kent bu algoritmada, mimarın üzerinde çalıştığı ürünün nesnesi, ölçeği ve söylemi ile bağlantılı olarak en önemli veri alanını oluşturmaktadır. Bu bağlamda küreselleşme sürecinde giderek daha fazla önem kazanan ve değişen kentlere dair tanımların yeniden kodlanması ve küreselleşmenin neleri içerdiğini anlamak gerekmektedir. Küreselleşme, en temel anlamıyla, kapitalizmin etkisi altında fınans kapitalin dolaşım döngüsünün tek tek ülkeler düzeyinde değil, tüm dünya üzerinde gerçekleşmesidir. Bu dolaşım beraberinde birçok etkileşimi de taşımaktadır. Öncelikle ulus-devlet kavramı değişime uğramakta ve bu değişimle kentler ön plana çıkmaktadır. Hızla metropolleşmeye başlayan büyük kentlerde ve genel olarak tüm dünya üzerinde, küreselleşmenin etkisi ile gelişen iletişim, bilişim ve ulaşım teknolojileri insan ve bilgi sirkülasyonunu artırmakta ve kolaylaştırmaktadır. Bu süreç fiziksel çevre ile birlikte kamusal alanın da değişimine neden olmaktadır. Yaşam alanlarının, alışkanlıkların, ideolojilerin, kültürün ve genel olarak kentlere dair referansların değişime uğradığı bu süreçte küreselleşen kentler ve mimarlık üzerine yapılan çalışmanın temel kurgusu giriş ve sonuç bölümleri dışında iki ana bölüm ve bu bölümler içinde yer alan dört katmandan oluşmaktadır: İkinci bölüm birinci katmanda sürecin çerçevesini oluşturacak şekilde küreselleşmenin teorileri, dinamikleri ve paradoksları tanımlanmaktadır. İkinci bölüm ikinci katmanda küreselleşmenin kentle ve mimarlıkla olan ilişkisini tanımlayacak şekilde kentlerin ön plana çıkışı tartışılmaktadır. İkinci bölüm Üçüncü katmanda ise küreselleşen kent ve mimarlık ilişkisi tanımlanmaktadır. Üçüncü bölüm ve dördüncü katmanda küreselleşme sürecinde kentleri ve mimarlığı etkileyen kavramlar yeralmaktadır. Bu kavramlar: Yerellik, aynılaşma, zaman ve mekan değişimi, yalıtım ve erişim' dir. Bu yapı içinde, genel tanımlardan kavramlara doğru bir evrimleşme ve ikinci bölümde yer alan katmanların üçüncü bölümdeki kavramlara süperpoze edilmesi sözkonusudur. Çalışmada, kavramsal kurgu ile paralel olarak kullanılan görsel malzeme, daha çok küreselleşme ve kentlerin değişim sürecinin algılanmasında etkin olduğu düşünülen imajlar ve göstergelerden meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY GLOBALIZATION and THE CHANGE OF THE METROPOLITAN CITY: TELEPOLIS This study investigates the impact of globalization on changing the social and physical structure of cities and attempts to define this change through the plane of intersection between globalization and architecture. The underlying theoretical attempt of the study is to take globalization as a historical and modern process and not to assess it as a positive or negative phenomenon, but to investigate the ongoing change within all its facets. This is a deliberate choice made because, as will be described in detail later, globalization is interconnected to cities and architecture through a multi-layered network of relations. Architecture's relation to 'space' gives rise to an algorithm evolving as a result of the interaction among different mechanisms. In this algorithm the city forms the most important field of data as it is the object, scale and discourse of the product that an architect works on. This calls for a recodification of the definitions, related to the changing cities, which gain increasing importance in the process of globalization and a through understanding of what globalization comprises. In the most basic sense, stimulated by capitalism, globalization is the circulation of finance capital around the world as whole as opposed to within the system of the individual countries. This circulation carries along with it various interactions. First of all, the notion of nation state undergoes a profound change and as a result of this development, cities gain an increasingly prominent role. Driven by globalization, rapidly developing (tele)communications, information and transportation technologies facilitate and increase the circulation of people and information in metropolitan cities and around the world. This process changes the physical environment, public spaces at the most. The globalization process which significantly changes the living spaces, habits, ideologies, cultures and references regarding cities in general inspired this study. Apart from the introduction and conclusion sections, the study is composed of two main chapters and four main layers embedded into these chapters. The first layer of the second chapter aims to set a framework for the process by discussing theories, dynamics and paradoxes of globalization. To shed a light on the globalization in its relation to the city, the second layer defines the emerging role of the city, concept of network city. The third layer defines the relationship between globalization of the city and architecture. The fourth layer as the third chapter, expounds the concepts that create an impact on cities and architecture within the context of globalization. These concepts are locality, identicalness, change of time and space, isolation and access. In this structure, there is an evolution from general definitions to the concepts and a superposition of the layers in the first chapter to the concepts of the second chapter. vi 1C SSSklCttSlfOH vnsxsA