Yıllık enerji harcamalarının azaltılmasını hedefleyen bina dış kabuğu alternatiflerinin belirlenmesi
A Method for the determination of external building envelope alternatives aiming the decrease of energy consumption
- Tez No: 127167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KOÇLAR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
YILLIK ENERJİ HARCAMALARININ AZALTILMASINI HEDEFLEYEN BİNA DIŞ KABUĞU ALTERNATİFLERİNİN BELİRLENMESİ ÖZET Bu çalışmanın amacı, binalarda yıllık enerji harcamalarını minimize eden dış kabuk detaylarının belirlenmesi ve ülkemizde yıllık enerji harcamalarını hesaplayan yürürlükteki mevzuatın irdelenerek, eksik taraflarının ortaya konulmasıdır. Çalışmada, dış iklim koşullarına ait verilerden yararlanılarak ve binada ek yapma ısıtma ve soğutma sistemleri olduğu koşullarda yıllık enerji harcamaları hesaplanmaktadır. Hesaplamalar zamana bağlı olmayan rejimde (denge rejimi), zamana bağlı rejimde ve TS-825 'Binalarda Isı Yalıtım Kuralları' Standardı'nın önerdiği hesaplama yöntemine göre yapılarak karşılaştırılmaktadır. Çalışma, ülkemizde yürürlükte olan TS-825 'Binalarda Isı Yalıtım Kuralları' Standardı'nın önerdiği 2. bölgede yer alan, ılımlı-nemli iklim bölgesinin pilot şehri kabul edilen İstanbul yöresinde ve sıcak-kuru iklim bölgesinin pilot şehri kabul edilen Diyarbakır yöresinde uygulanmıştır. Çalışma, 8 ana bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm'de, çalışmanın amacı açıklanmıştır. 2. Bölüm'de, yıllık enerji harcamalarının azaltılmasını zorunlu kılan nedenler belirtilerek, enerji ekonomisinin gerekliliğinden bahsedilmiştir. 3. Bölüm'de, yıllık enerji harcamalarının azaltılmasında etkili olan faktörler anlatılmıştır. 4. Bölüm'de, ülkemizde yıllık enerji harcamalarının belirlenmesi konusunda yürürlükte olan TS-825 'Binalarda Isı Yalıtım Kuralları' Standardı ve standardın önerdiği hesap yöntemine değinilmiştir. 5. Bölüm'de, yıllık enerji harcamalarının azaltılmasını hedefleyen dış kabuk alternatiflerinin belirlenmesinde kullanılabilecek yöntem açıklanmıştır. 6. Bölüm'de, yöntemin İstanbul ve Diyarbakır yörelerine uygulanması ve bu uygulamanın adımlan açıklanmıştır. 7. Bölüm'de, yöntemin uygulanması sonucunda ortaya çıkan bulgular yer almaktadır. 8. Bölüm'de ise çalışmanın sonuçları yer almaktadır. Ekler bölümünde, uygulama sonuçlarına ilişkin grafikler verilmiştir. xtı
Özet (Çeviri)
A METHOD FOR THE DETERMINATION OF EXTERNAL BUILDING ENVELOPE ALTERNATIVES AIDING THE DECREASE OF ENERGY CONSUMPTION SUMMARY The aim of this study is to determine details of external building envelope alternatives which enable to minimize annual energy consumption in buildings. Besides, this study exposes the lacks in the standard regarding the calculation of annual cost of energy in our country. In the study, annual energy consumption and energy cost are calculated by means of meteorological data when artificial heating and cooling systems are operated. Calculations have been made in three different methods; steady-state conditions, unsteady-state conditions and a method proposed by TS-825 Standard, (Thermal Insulation Rules in Buildings). The method has been carried out Istanbul and Diyarbakır which are representative cities of Turkey for temperate-humid and hot-dry zones respectively in the 2nd zone proposed in the standard of TS-825 (Thermal Insulation Rules in Buildings). This study consists of 8 main chapters. Chapter 1: The aim of this study has been explained. Chapter 2: By mentioning the reasons which make the reduction on annual energy usage mandatory, the necessity of economies of energy has been discussed. Chapter 3: Factors which are effective on the decrease of annual cost of energy have been described. Chapter 4: The standard of TS-825 (Thermal Insulation Requirements in Buildings) which is valid regarding the determination of annual cost of energy in our country has been mentioned. Chapter 5: The approach in determination of external building envelope alternatives aiming the decrease on annual cost of energy has been explained. Chapter 6: The practice of the improved approach in Istanbul and Diyarbakır regions and explanation of applied steps. Chapter 7: The findings as a consequence of the use of improved approach have been mentioned. Chapter 8: The results of this study has been explained. Attachments: The graphics regarding to the results of the practices have been presented. XIII