Nevşehir Çardak Köyü Eski Cami restorasyon projesi
The Restoration project of the Eski Cami in the Çardak Village of Nevşehir
- Tez No: 127174
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
NEVŞEHİR ÇARDAK KÖYÜ ESKİ CAMİ RESTORASYON PROJESİ ÖZET Bu tez çalışmasında, Kapadokya'da, Nevşehir'e ait Çardak Köyünde, Selçuklu Camisi adıyla tanınan, kaynaklarda Eski Cami adıyla geçen anıtın mevcut durumu belgelenmiş, restitüsyon ve restorasyon önerileri hazırlanmıştır. Kapadokya eski çağlardan başlayarak birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Konumu itibariyle Kilikya geçitlerinin hemen sonrasında bulunması, Kapadokya'yı, Önasya'dan gelen uygarlıkların, ilk uğradığı bir sınır bölgesi haline getirmiştir. Bunlar arasında Bizans ve Türk dönemleri, uzun süreli egemenlikleri ile bölgede kalıcı İzler bırakmışlardır. Çardak Eski Camisi işte bu iki uygarlığın özgün ürünlerini bir arada yaşatan bir yapıdır. Yapı ilk önce 5-6.yy.da bir kilise olarak yapılmış; Türk egemenliğini izleyen yıllarda olasılıkla bölgedeki Osmanlı Egemenliğini izleyen ilk yüzyıl içinde (16.yy.) kilise yıkıntıları kullanılmasıyla tek kubbeli bir cami yapılarak kilisenin ayakta kalan apsid kısmına eklemlenmiştir. Dönem dönem terk edilmiş olan yapı, 1986'da geçirdiği onarandan sonra tekrar ibadete açılmıştır ve bugün cami olarak kullanılmaktadır. Tezin birinci bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve kullanılan yöntemler anlatılmıştır. İkinci bölümünde, Erken Hıristiyan ve Erken Bizans dönemlerinde kilise yapılarının, işlevi, mekan kuruluşu ve tarih içindeki yapısal gelişimi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, Anadolu Selçuklulardan başlayarak, Beylikler ve Osmanlı dönemindeki cami yapılarının işlevi, mekan kuruluşu ve tarih içindeki yapısal gelişimi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde yapının bulunduğu Kapadokya bölgesi, Nevşehir ve Çardak Köyü genel anlamda ele alınmış, bölgenin coğrafi ve fiziksel yapısı ile tarihçesi anlatılmıştır. Yapının tarih içinde bulunduğu sosyal, ekonomik ve siyasal ortamın xviiitespit edilmesiyle, bu çalışmalar ışığında yapıdan gelen verilerin yorumlanması ve yapının daha iyi analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma konusu olan Çardak Köyü Eski Camisi beşinci bölümde ele alınmıştır. Yapının konumu, tarihsel gelişimi, mekan, strüktür, form, malzeme, yapım tekniği ve bezeme özellikleri anlatılmıştır. Altıncı bölümde yapıdaki bozulmalar anlatılmıştır. Bu amaçla önce yapıdaki bozulmalar tespit edilmiş ve sınıflandırılmış, sonra bozulma nedenleri iç ve dış etkenler olarak iki ayrı başlık halinde anlatılmıştır. Yapının restitüsyonuna yönelik çalışmalar yedinci bölümde ele alınmıştır. Bunun için, yapı içinden ve dışından elde edilen veriler ve kronolojik analiz çalışması yapılmış, analoji çalışmaları yapının her iki yapım dönemini de kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Bunlardan sonra, yapının her iki döneme ait özgün biçimini ortaya çıkarmayı amaçlayan restitüsyon önerilerine ilişkin kararlar anlatılmıştır. Sekizinci bölümde, yapının, gelecek kuşaklara daha sağlıklı ve özgün niteliklerini yitirmeden aktarılabilmesi için gerekli müdahaleler anlatılmış ve yapı için en uygun restorasyon yöntemleri belirlenmiştir. XIX
Özet (Çeviri)
THE RESTORATION OF ESKİ CAMt IN THE ÇÂMDÂK VILLAGE OF NEVŞEHİR SUMMARY In this study, Eski Cami which is located in the Çardak village of Nevşehir was researched from the standpoint of historical and physical fects. Many of civilizations had been settled into the Cappadocia which includes Nevşehir also, begining the ancient times. Between these civilizations, Byzantine and Turkish periods have been permanent with their long term sovereignity. The original characteristics of these periods live together in the Çardak Eski Cami. The monument was built as a church first in the 5th or 6th century. Probably, at the Karamanlı Emirate time, remaining parts of the church were integrated with a domed mosque unit that was built re-using the materials of the old church. The monument had been abandoned at certain periods in the history, but it has was opened to worship after the repair in 1986. Now it is used as a mosque. In the first chapter of the thesis, the aim and the scope of the study was explained. In the second chapter, the Junction, the structure and the historical development of the Early Christian and Byzantine churches were reviewed. In the third chapter, the function, the structure and the historical development of the Anatolian Seljuk and Principalities mosque buildings were studied. Cappadocia Region, Nevşehir and Çardak village were examined in the fourth chapter. The geographic and physical morphology of the region and its history were briefed. The social, economic and political situation of the building were studied. The physical evidences derived from the building with these studies, helped to analyze the building better. xxIn the fifth chapter, The Çardak Eski Cami was taken up and its setting,, historical development, structure, forms and design principles, materials, construction techniques and the decoration of the building was explained in detail. In the sixth chapter, the deteriorations of building were researched. The causes of deteriorations were categorised as intrinsic and extrinsic causes. The studies for the reconstitution were mentioned in the seventh chapter. The chronological development and the characteristics of the plans and the facades of the Early Byzantine churches with Anatolian Seljuk and Principality period mosques were reseached for the reconstitution proposals. In this context, these churches and single domed mosques in the Cappadocia and at the region of the monument were studied by means of comparative analysis and the same data was evaluated for the analogy which was necessary for the reconstitution. In the eighth chapter, the necessary interventions for the restoration was decided for conserving the building for the future and the priorities of the interventions were determined. xxi