Beyoğlu han ve pasajlarının kullanımı ve yeniden canlandırılabilmeleri için bir araştırma
A Reserach for revitalizing and usage of Beyoğlu khans and passages
  1. Tez No: 127177
  2. Yazar: ÖZBEK KAZANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
BEYOĞLU HAN VE PASAJLARININ KULLANIMI VE YENİDEN CANLANDIRILABİLMELERİ İÇİN BİR ARAŞTIRMA ÖZET İstanbul'da ve hatta Türkiye'de benzerleri olmayan 19. yy' ın han ve pasajları batılılaşma sürecinde Beyoğlu'nda yapılmış özel yapılardır. 19.yy da birçok mimari yapıda ve yenilik hareketinde Fransa etkisi olduğu gibi, Beyoğlu pasajlarında da Paris pasajlarının etkisi görülür. Pasaj; sanayi devrimi sonucu cam ve çeliğin mimari yapılarda kullanılmaya başlanması ile ortaya çıkan ve değişen sosyal ve ekonomik şartlara bağlı olarak tüketim ve üretimdeki artış sonucu tüketimin gerçekleştirildiği bir 19. yy yapı türüdür. tik yapıldıkları yıllardan, 20. yy' ın başlarına kadar canlılığını korumuş olan Beyoğlu pasajları, değişen sosyal ve ekonomik yapı sonucu fiziksel ve sosyal köhnemeye uğramışlardır. Birçoğunun sadece zemin katı kullanırken, birçoğunun da geçit özellikleri kullanılmamaktadır. Şehir içindeki merkezi konumları ve mimari nitelikleriyle önem taşıyan pasajlar, mimari yapılarından dolayı yaya sirkülasyonuna olumlu katkılar sağlayabilirler ve bu nedenle de diğer yapı türlerine göre özeldirler. Bu tez ile; önemli bir kent parçası olan Beyoğlu'nun, büyük bir yapı potansiyeline sahip pasaj ve hanlarının, bölgenin karakterine ve günümüz şartlarına uygun fonksiyonlarla işlevlendirilerek yaşatılmaları ve pasajlarının da yaya trafiğine katılıp birer çekim noktası haline getirilerek canlandırılabilmeleri amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, yapılan araştırma kısaca anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; Türklerdeki ve batılılardaki han kavramları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, İstanbul hanlarının 15. yy'dan 19.yy'a kadar ki tarihsel gelişimleri ve hanların 19. yy' da batılılaşma sürecindeki değişimleri ve buldukları karşılıklar anlatılmıştır. Dördüncü bölümde; Avrupa'da ortaya çıkan“pasaj”yapı tipi ve bu yapı tipini ortaya çıkaran, gelişmesini sağlayan faktörler incelenmiş ve Osmanlı ticaret yapılan ile pasaj yapı tipi karşılaşılmıştır. Beşinci bölümde, pasaj yapı tipinin ortaya çıktığı Beyoğlu bölgesi tanıtılmış ve 19. yy'dan günümüze kadar ki sosyal ve fiziksel yapısı incelenmiştir. Altıncı bölümde; Beyoğlu han ve pasajları fonksiyonlarına ve geçitlerinin durumuna göre sınıflandırılarak tek tek ele alınmış, bunlar eski haritalarda ve günümüz xivharitalarında incelenmiş, durumlarını belgelemek için fotoğrafları çekilmiş, detaylı fonksiyon analizleri ve genel değerlendirmeleri yapılmıştır. Yedinci bölümde; Aşmalı Mescit-Tünel arasındaki han ve pasajların canlandırılabilmeleri ve yeniden yaya sirkülasyonuna katılmaları için bir deneme ve bu çalışmaya veri oluşturacak geniş çaplı bir fiziksel analiz yapılmıştır. Sekizinci bölümde de tüm bu analizler ve tespitlerin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The 19* century khans and passages built during the westernization process are unique buildings of Istanbul and even of Turkey. The influence of French passages is visible in the Beyoğlu passages like the French influence on the most of the architectural works and progressive movements of the 19th century. The passage is a 19* century architectural style, which, as a result of industrial revolution, emerged with the use of glass and steel. While the production increased through scientific discoveries and improvements, the consumption habits of the society also increased based on the social and economical changes. This change in the consumption habits, in return, gave rise to the“passages”. Although passages in Beyoğlu had kept their vitality and importance from their first appearance until the beginning of the 20* century, they have dilapidated socially and physically as a result of the changes in the economic and social structure. While most of the passages' only ground floors are in use today, still, the passageways of most of them are not used by the pedestrians. Due to their central positioning within the city and their architectural qualities and characteristics, the passages may also improve the pedestrian circulation substantially. This aspect of the passage also adds to the uniqueness of the passages compared to other architectural works. Beyoğlu, with its passages and khans, has a big potential in terms of urban architectural improvement. With this study, it is aimed to propose ways to improve and add new functionality to the passages and the khans in Beyoğlu, in line with the region's characteristics and the modern day lifestyle. For the passages to acquire a more vital and central role within the urban lifestyle, it is also aimed to include them to the pedestrian traffic, which will in return add to them becoming an attraction point for the city dwellers. The first chapter of this paper is a brief introduction to the research conducted. In the second chapter, the concept of khan in Turkish and western societies is explained. The historical development of khans in Istanbul between the 15* and thel9* centuries and the transformation of the khans during the 19* century westernization process are analyzed in the third chapter. The passages' changed characteristics acquired during and after this transformation are also included in this chapter. The fourth chapter includes the“passage”architectural type as it first emerged in Europe and the factors that contributed its emergence and development. In addition, the trade buildings of Ottomans are compared to the passages. XVIIn the fifth chapter, Beyoğlu is introduced in terms of the region in which the passage architectural style fist emerged. The regions social and physical structure is analyzed from the 19th century to date. In the sixth chapter, every khan and passage in Beyoğlu is evaluated and classified by their functions and their passageways. The research presented in this chapter includes the results of the research done by analyzing the old and new maps of the region. The photographs of these buildings are taken to document their present conditions. Detailed functional analysis is made for each and a general evaluation is presented. The seventh chapter consists of a proposal aimed at revitalizing the khans and passages located between Tunel Square and Asmali Mescit Street. The results of an extensive physical analysis conducted, which provided data for this proposal, are also included. The eighth chapter concludes this study through the general evaluation of the analyses and the points presented in the previous chapters. xvu