Değişik gruplar içeren aminofenilglioksimlerin sentezi ve bazı geçiş metal komplekslerinin incelenmesi
Synthesis of aminophenylglioximes bearing different groups and investigation some transition metal complexes
  1. Tez No: 167842
  2. Yazar: METHİSAN SERİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN GÜP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
V değişik guruplar içeren AMİNOFENILGLIOKSIMLERIN SENTEZİ VE BAZI GEÇİŞ METAL KOMPLEKSLERİNİN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Methisan SERİN MUĞLA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2005 ÖZET Simetrik bir vic-dioksim olan N,N,-{4-[[2-hidroksifenil)metilen]- hidrazinokarbonil]fenil}diaminoglioksim (H4L), anti-dikloroglioksim ile salisilaldeh.it p-aminobenzoik asit hidrazon un alkollü ortamda katı NaHCO3 varlığında sentezlenmiştir. H4L, Cu(II) tuzları ile yalnızca homopentanükleer [Cu5(HL)2X4] kompleksini verirken, Ni(II) tuzlan ile mononükleer [Ni(H3L)2] ve homopentanükleer [Ni5(HL)2X4] komplekslerini vermiştir. Ayrıca pentanükleer kompleksler olan [Cu4Ni(HL)2X4] ve [Ni5(HL)2X4] (X = -Cl“, -N03”, -SCN“, -CN\ -N3 '), [Ni(H3L)2] ile Cu(II) ve Ni(II) tuzlarının ve uygun tek dişli ligandın varlığında edilmiştir. Elde edilen v/c-dioksim ve komplekslerinin yapılan elementel analiz, İR, UV-Vıs, 'H-NMR ve menyetik süssebtibilite ölçümleri ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Elementel analiz ve spektrum bilgileri, sentezlenen yeni simetrik vic- dioksim bileşiğinin hidrazon kısmının üç dişli monobazik ligand olarak davrandığını ve dördüncü pozisyona tek dişli basit ligandlann (-C1', -NO3”, -SCN“, -CN”, -N3~ ) bağlandığını göstenniştir. Anahtar kelimeler : vic-dioksim, anti-dikloroglioksim, Ni(II) ve Cu(II) metal kompleksleri, homo- ve heteropentanükleer kompleks, hidrazon Sayfa adedi : 77 Tez yöneticisi : Yrd. Doç Dr. Ramazan GÜP
Özet (Çeviri)
VI SYNTHESIS OF AMINOPHENYLGLIOXIMES BEARING DIFFERENT GROUPS AND INVESTIGATION SOME TRANSITION METAL COMPLEXES ( M. Sc. Thesis ) Methisan SERİN MUGLA UNIVERSITY INSTITUTE of SCIENCE and TECHNOLOGY 2005 ABSTRACT A new symmetrical vic-dioxime, N-{4-[[(2-hydroxyphenyl)methylene]- hydrazine-carbonyl]phenyl]}aminoglyoxime (H3L), was prepared by reacting awfr'-chloroglyoxime with salicylaldahyede p-aminobenzoylhydrazone. Reaction of H3L with Cu(II) salts and appropriate simple ligand gave only homopentanuclear complexes, [Cu5(HL)2X4] whereas the reaction of H3L with Ni(II) salts gave both mono- and homopentanuclear complexes, [Ni(H3L)2 and Nis(HL)2X4]. Also, pentanuclear complexes of H4L were prepared by the reaction of Ni(H3L)2 with Cu(II) and Ni(II) salt and an appropriate simple ligand, [NiCu4(HL)2X4] and [NijÇHL)^] X=-C1\ -N03“, -SOST, -CK or -N3”. The structures of both the new w'c-dioxime and its complexes were identified by elemental analyses, IR, *H NMR, UV-VIS and magnetic susceptibility. The elemental analyses and spectral data indicate that the hydrazone side of H3L acts as monobasic tridentate and the fourth position was occupied with simple ligands such as -CI“, -N03\ -SCN”, -CK, N3\ Key Words : vic-dioxime, anti-dichloroglyoxime, Ni(II) and Cu(II) metal complexes, homo- and heteropentanüclear complex, hydrazone Page number : 77 Adviser : Assistant Professor Ramazan GUP