Benz düzlemlerinde arklar ve ovaller
Arcs and ovals in benz planes
  1. Tez No: 127321
  2. Yazar: AYTAÇ KURTULUŞ GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur, ilk bölümde, J.W.P. Hirschfeld[l], P. Dembowski[2], R. Kaya [4], M. Joswig[10] dan alman temel kavram, tanım, önerme ve teoremler verilmiştir. ikinci bölümde, Benz düzlemlerinde A;- ark ve oval tanımı verilerek, Benz düzlemleri ve afin düzlemler arasındaki ilgi kullanılarak bazı sonuçlar elde edilmek tedir. Ayrıca, afin düzlemlerdeki k- ark ve (k;n)- ark kavramları kullnılarak, Benz düzlemlerindeki k- arklar incelenmiştir. Son bölümde, afin düzlemlerdeki (k; n)- arklar yardımıyla Benz düzlemlerin deki (k;n)- ark tanımı verilerek afin düzlemlerdeki (k;n)- arklarla ilgili bili nenlere benzer bazı sonuçlara ulaşılmaktadır. Ayrıca, maksimal (k;n)- arklara kısaca değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This thesis consists of three chapters. Firstly, We give the basic concepts, definitions, propositions and the theorems taken from J.W.P. Hirschfeld[l], P. Dembowski[2], R. Kaya [4], M. Joswig[10]. In the second chapter, definitions of k- arc and oval are given and arrived at some results using the relationship between Benz planes and and affine planes. In addition, A;- arcs in Benz planes are investigated using definations of fc- arc and (k; n)- arc in an affine plane. In the last chapter, defination of (k;n)~ arc in Benz planes is given using concept of (k;n)~ arc in an affine plane and then it is obtained some results about them. Moreover, maximal (k; n)- arcs are studied in Benz planes.