Eskişehir ve çevresinde doğal yayılış gösteren Consolida L. türleri üzerinde taksonomik, morfolojik ve anatomik çalışmalar
The Taxonomical, morphological and anatomical studies concerned with the Consolida L. species which spread naturally in Eskişehir and in the vicinity of Eskişehir
  1. Tez No: 127322
  2. Yazar: EMİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ranunculaceae familyasına ait Consolida hellespotica, Consolida orientalis, Consolida regalis subsp.paniculata var. paniculata ve Consolida thirkeana türleri taksonomik,morfolojik ve anatomik olarak ele alınmıştır.İncelenen 4 türünde İç Anadolu Bölgesinde geniş bir yayılışa sahip olduktan görüldü.(Mısırdalı,H.) Gövde yapılan genelde birbirine çok benzer olmakla birlikte, Consolida hellespontica ve Consolida orientalis'in levha kollenkimaları 2-3 sıralı olması ayncahk olarak görülmüştür. Kök yapısında Consolida regalis subsp. paniculata var. paniculata' nın korteksinde parankima hücrelerinin daha geniş yer kapladığı görülür. Merkezi silindirin her 4 türde de ksilem elementleri ile doldurulduğu ve primer ksilemin merkezde yer aldığı görülür. Yaprak kesitlerinde epiderma altında tek sıralı palisad parankiması ve daha içte sünger parankiması yer alır. Genelde 6 adet iletim demeti bulunurken, palisad parankimasının konik yapılan ile dikkati çektiği görülür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, species of Consolida regalis subsp. Paniculata var. Paniculata and Consolida thirkeana to Ranunculaceae family were considered as taxonomical, morfological and anatomical. It was perceived that four species researched,have spread widely in the region of Inner Anatolia. Although their anatomies are commonly similar to eachother much, the slab kollenkimas of Consolida hellespontica and Cconsolida orientalis are lined up in two or three and this is discerned as a distinctive feature. It is understood that the parankima cells have a larger place in the korteks of Consolida regalis subsp. Paniculata var. Paniculata at the structure of root. It is perceived that in four species central cylinder gets filled with ksilem elements and primer ksilem is in the centre. At the cross-sections of leaf, palisad parankima in a row is taken place under epiderma and the sponge parankima is inner. While it is commonly asning six conveyance bunches, palisad parankima is attracted attentionwith its conic structures.