Oracle veri tabanı ile web uygulaması geliştirilmesi
Developing web application with oracle database
  1. Tez No: 127323
  2. Yazar: CELAL MURAT KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ill ÖZET Internet ve web 'in popülaritesinin ve tekloj isinin gelişmesi yaşantımızdaki her şeyi hızla değiştiriyor. Geçmişte alış-veriş, bankacılık, iletişim, her türlü araştırma gibi işlemler için belirli saatlerde fazla zaman harcıyorduk. Bugün, bu işlerin tümünü masamızdaki bilgisayar ile internet üzerinden kolayca yapabilmekteyiz. Bugün web'de, bir web sayfasının bıraktığı ilk etki herzamankinden daha önemlidir. Eğer web sayfanız üzerinde oldukça fazla sayıda grafik varsa, kullanıcıların sayfanın yüklenmesi için beklemesine sebep oluyorsa, kullanıcılar bir daha hiçbir zaman bu sayfayı ziyaret etmek istemeyebilirler. Buna ek olarak, eğer sayfanızdaki bilgi güncel değilse kullanıcılar asla geri gelmeyeceklerdir. Bu durumda maliyeti hala düşük tutarak kullanıcıların memnuniyetini nasıl sağlayacaksınız? Bu soruya verilecek cevaplardan biri Oracle 8i Veritabanı ve Oracle 9i Uygulama Sunucusudur. Oracle 8i veritabanı ve Oracle 9i Uygulama sunucusunun üstün ölçeklenirlik, güvenilirlik ve yönetilebilirlik avantajlarından yararlanılarak mevcut ilişkisel veritabanı yönetim sistemini kullanarak web uygulamaları yapabilirsiniz.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The growing popularity and technolgy of the Internet and World Wide Web is changing eveything in our life rapidly. In the past, we spent a lot of time for daily tasks like shopping, banking, communicating, every kind of research etc. Today, we can do all of these tasks from our desktop over the internet. Today, on the web the first impression is more important then ever. If your web page has too many graphics on it, causing users to wait for the page to download, they may never get to it. In addition, if the information is out of date, users won't come back. So how do you please the user, yet keep maintenance costs down? For this question, one of the answers is Oracle 8i Database and Oracle 9i Application Server. By taking advantage of the superior scalability, reliability, and manageability of Oracle 8i Database and Oracle 9i Application Server, you design and build web based application on your existing Relational Database Management System (RDBMS) environment.