Beylerderesi Sultansuyu ve Tohma Çayı balıklarının sistematik yönden araştırılması
  1. Tez No: 25346
  2. Yazar: A.ÜMİT KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ÜMİT ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yapılan bu araştırmada, Beylerderesi, Sultansuyu ve Tohma çayında bulunan balıkların sistematiği geniş materyale dayanılarak incelenmiştir. Ekim 1990 - Ağustos 1992 tarihleri arasında gerçekleşen araştırmamızda 5 Familya Cyprinidae, Cobitidae, Sisoridae, Salmon idae ve Mastecem- belidae)'ya ait 10 tür ve 9 alttür tesbit edilmiştir. Araştırmamızda 1215'den fazla numune üzerinde inceleme yapılmış, tesbit ettiğimiz balıkların familya, cins ve tür düzey inde- ay irdim anahtarları çıkartılmıştır. Ayrıca bu çalışmada, araştırma sahamızda bulunan balıkların sistematik özellikleri, diğer sahalarda daha önce yapılmış olan çalışmalarla kıyaslamaları yapılarak, literatür ışığında tesbit ettiğimiz türlerin tip yerleri, zoo- cografik dağılımları ve sinonimleri verilmeye çalışılmış tır.
Özet (Çeviri)
66 B. SUMMARY In this research, systematic of the fishes in Beyler- deresi, Sultansuyu and Tohma çayı has been studied using a wide range of materials. This research had been carried out between October 1990 and August 1992. 10 species as well as 9 subspecies belonging to 5 families (Cyprinidae, Cobitidae, Sisoridae, Salmon idae and Mastacembelidae) were found. In this research, over 1215 samples were observed ; identification keys of the speciments, which we have specified, were prepared at family, genus and species le vels. In addition, systematic characteristics of the fishes those of which found in our research field have been com pared with earlier studies carried out in other fields.