Balıkesir çimento fabrikasındaki mevcut pnömatik bir sistemin eşdeğer bir mekanik sistem ile karşılaştırılması
- Tez No: 4213
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN AY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Balıkesir çimento fabrikasında mevcut pnömatik trans- f port sistemi çok fazla güç tüketmekte ve sık sık arıza yap- maktadır, Bu sebeple, bu çalışmada, mevcut sisteme alternatif bir transport sistemi, teklif edilmiştir Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır.İlk üç bölümde çimento sanayiindeki pnömatik sistemler ile teklif edilen sis temler hakkında bilgi ver-mektedir.Tekli£ edilen mekanik sis- tem bantlı konveyör ve eleva t ör den. meydana gelmektedir» Dördüncü bölümde Bal.,çim.Fab.dan transport dataları toplanmıştır» Beşinci bölümde kurulması düşünülen mekanik sistemin hesapla maları altıncı bölümde pnömatik sistem ile mekanik si stemin maliyet analizi yapılmıştır, Yedinci bölüm sonuçlardan oluşmuş tur Sonuçta mekanik sistemin pnömatik sistemden daha avantaj lı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ÂBSÎHâCî There is highly power consumption of pneumatic trans porting system.-. at cement factory of Balıkesir and it often runs off. So an alternatively transporting system have been presented in this study. This study have seven chapter*In first three chapter some informations have been şiven about the pneumatic trans porting systems and mechanical systems presented here^which is used in cement industry, Belted conveyer and elevator are mechanical systems presented here, In the fourth chapter transporting dataes have- been given collected from cement factory of Balıkesir. In the fifth chapter. technical calcula tions have been given of the mechanical systems presented he re, In the sixth chapter, economical analysis have been mads pneumatic system and our mechanical systems. And in the seventh chapter, some results have men given, I t has been seen that our mechanical system has more advantages than pneumatic system, according to this result.