K-I, K-2 ve K-3 vitaminlerinin sıçan glioma (C6) ve insan glioblastoma multiforme hücre çoğalmasına in vitro etkileri
Effects of vitamin K-I, K-2 and K-3 on growth of rat glioma cell (C6) and human glioblastoma multiforme in vitro
  1. Tez No: 127379
  2. Yazar: AYŞE PINAR ÖZTOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUHİ UYAR, Y.DOÇ.DR. AYŞE MERCANGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada K-1, K-2 ve K-3 vitaminlerinin sıçan glioma (C6) ve hastalardan alınan insan glioblastoma multiforme hücrelerinin çoğalması üzerindeki etkilerini araştırdık. K-1 ve K-2 vitaminlerinin 100, 250, 500, 750 ve 1000 uM, K-3 vitamininin ise 1,10, 25, 50, 75 ve 100 uM dozları ile hücreler 24 saat inkübasyona bırakıldıktan sonra hücre çoğalması üzerindeki etkilerini MTT yöntemi ile belirledik. K-1 vitamininin C6 ve insan glioblastoma multiforme hücrelerinin çoğalması üzerinde herhangi bir etkisini gözlemedik. K-2 vitamini C6 hücrelerinin çoğalması üzerinde etki göstermemesine rağmen kültürü yapılmış insan glioblastoma multiforme hücreleri üzerinde doza bağlı olarak çoğalmayı baskıladığını belirledik. K-2 vitamininin insan glioblastoma multiforme hücreleri üzerinde hücrelerin çoğalmasını % 50 oranında baskılayan doz olarak bilinen IC50 değerini sırası ile 960 uM ve 970 uM olarak belirledik. K-3 vitamininin hem C6 hem de kültürü yapılmış insan glioblastoma multiforme hücreleri üzerinde doza bağımlı olarak çoğalmayı baskıladığını gözlemledik. K-3 vitamininin C6 ve insan glioblastoma multiforme hücreleri üzerindeki IC50 değerlerini sırasıyla 41 uM, 24 uM ve 23 uM olarak belirledik. Çalışmanın sonucunda C6 ve insan glioblastoma multiforme hücrelerinin çoğalması üzerinde K-3 vitaminin K-2 vitaminine göre daha etkili olduğu sonucuna vardık. K-3 vitamini gelecekte anti- kanser ilaç olarak alternatif değer taşımaktadır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY We examined the effect of K-1, K-2 and K-3 on rat glioma (C6) and glioblastoma multiforme derived from two patients. The cells were exposed to 100, 250, 500, 750 and 1000 uM of vitamins K-1 and K-2, and 1,10, 25, 50, 75 and 100 uM of vitamin K-3 for 24 hours. Cell viability was estimated by MTT assay. Vitamin K-1 showed no growth inhibition on all the glioma cells examined. Vitamin K-2 did not have any effect on C6, howewer induced growth inhibition in a dose-dependent manner on glioblastoma multiforme. The IC50 values of glioblastoma multiforme were 960 uM and 970 uM for vitamin K-2. Vitamin K-3 also showed growth inhibition in a dose-dependent manner on C6 and glioblastoma multiforme. The IC50 values were 41 uM, 24 uM, 23 uM for vitamin K-3, respectively. We concluded that vitamin K-3 is more effective than vitamin K-2 for inhibition of cancer cell growth. We believe that vitamin K-3 might have an alternative value as an anti-cancer drug in the future. VII