Çarpım cebri ve çaprazlanmış modüller
Multiplication algebras and crossed modules
  1. Tez No: 127378
  2. Yazar: UMMAHAN EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA ARVASİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Değişmeli Cebirlerin Çaprazlanmış Modül Teorisi üzerine hazırlanan bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çaprazlanmış modül kavramı nın temel özelliklerine ve bu çalışmanın önemli kavramlarından olan çarpım cebrine yer verilmiştir. İkinci bölümde, değişmeli cebirlerde bir çaprazlanmış modülün aktörü ve bu çaprazlanmış modül yardımıyla çaprazlanmış modülle rin annihilatörü (sıfirlayıcısı) tanımlanarak, örnekler verilmiştir. Daha sonra, çaprazlanmış modüllerin etkileri, yarı direkt çaprazlanmış modüller ve aktör çaprazlanmış modüllü çaprazlanmış kare incelenmiştir. Üçüncü bölümde, trivial annihilatörlü çaprazlanmış modüller yardımıyla aktör kule oluşturul muş ve tam çaprazlanmış modüller tanımlanmıştır. Son bölümde ise çapraz lanmış modüllerin çarpımı tanımlanarak, nilpotent ve mükemmel çaprazlan mış modüller verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This thesis based on Theory of Crossed Modules in Commutative Alge bras consists of four chapters. In the first chapter, we recall the elementary properties of crossed modules and multiplication algebras which is the most important notion of this work. In the second chapter, an actor of crossed mod ule of commutative algebras is defined in terms of multiplication of crossed module. Using this actor crossed module of commutative algebras we estab lish an annihilator of a crossed module and an action of one crossed module on another. We also give the semi-direct product of crossed modules and crossed square with actor of a crossed module. In the following chapter, we construct an actor tower of crossed modules from a crossed module with triv ial annihilator and define a complete crossed module. The product of crossed modules, nilpotent crossed module and perfect crossed module are stated in the last chapter.