Trans-anetolün elektrokimyasal polimerleşmesi
Electrochemical polymerization of trans-anethole
- Tez No: 127392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Trans -ANETOLÜN ELEKTRO Ki M YASAL POLİMERLEŞMESİ ÜNEŞİ, Ümit Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman : Doç. Dr. Zeki ÖKTEM Şubat 2002, 60 sayfa Bu çalışmada dikloroetan içerisinde trans-anetolün sabit gerilimde elektrokimyasal polimerleşmesi çalışılmıştır. Tetrabütilamonyum perkloratın elektrolit olarak kullanıldığı deneylerde elktropolimerleşmeye etki eden faktörler polimerleşme kinetiği ile birlikte incelenmiştir. Düşük anetol derişimli çözeltilerin (1.68-7.80x1 0-5 M) elektrolizi UV- VIS spektrofotometresi içerisinde yapılmıştır. Deneysel bulgular polimerleşme hızının gerilim ve derişim arttıkça arttığını ancak zamanla azaldığını göstermiştir. Bu derişimlerdeki tepkimenin, ikinci dereceden bir tepkime mekanizmasına uygun şekilde yürüdüğü de görülmüştür. Yüksek anetol derişimli çözeltilerle (0.528 M) yapılan çalışmalarda seyreltik çözeltilere benzer davranışlar elde edilirken tepkimenin daha karmaşık bir mekanizmayla ilerlediği gözlenmiştir. Bu derişimdeki çözeltilerin ıııelektrolizlerinde ayrıca gerilimin, sıcaklığın, inert ortamın, monomer ve elektrolit derişiminin ve farklı elektrolit ve çözücülerin elektropolimerleşmeye olan etkileri incelenmiştir. Krioskopi ölçümleri elde edilen polianetollerin düşük molekül kütleli (Mn=1. 0-5.5 kg/mol) ürünler olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Trans-Anetol, Elektrokimyasal polimerleşme, Dönüşümlü voltametri iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELECTROCHEMICAL POLYMERIZATION OF Trans-ANETHOLE ÜNEŞİ, Ümit Kırıkkale University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry, M. Sc. Thesis Supervisor : Doç. Dr. Zeki ÖKTEM February 2002, 60 pages In this work, electrochemical polymerization of trans-anethole at constant potential was studied. In the electrolyis tetrabutylammonium perchlorate was used as supporting electrolyte. The factors affecting electropolymerization were studied with the polymerization kinetics. Electrolysis of the solutions with low concentration of anethole (1.68- 7.80x1 0~5 M) were monitored with an UV-VIS spectrophotometer. The results obtained were indicated an increase in polymerization rate with the increase in potential and monomer concentration. However, the rate observed to be decreased with time. Also, It was found that the reactions followed a second order reaction kinetics. At higher concentration of anethole (0.527 M), similar behavior to low concentration, but a complicated reaction mechanism was observed. In theseelectrolysis the effects of potential, temperature, inert atmosphere, monomer and electrolyte concentration and use of different electrolytes and solvents were studied. Cryoscopy measurements indicated formation of products with low molecular weights (Mn=1.0-5.5 kg/mol). Key Words : Trans-Anethole, Elektrochemical polymerization, Cyclic voltametry VI