Betonarme perde-çerçeve sistemlerin bilgisayar destekli dinamik analizleri
Dynamic analysis of reinforced concrete shear wall-frame systems with computer program
  1. Tez No: 127435
  2. Yazar: FATİH ERGENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET BETONARME PERDE-ÇERÇEVE SİSTEMLERİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ DİNAMİK ANALİZLERİ ERGENÇOĞLU Fatih Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman : Yrd. Doç. Dr. Orhan DOĞAN Temmuz 2002, 78 Sayfa Betonarme yapıları, ilerleyen teknoloji ile daha yüksek ve dayanıklı yapmak mümkündür. Deprem kuşağının ortasında bulunan ülkemizde ise bu tehlikeyi göz ardı etmek mümkün değildir. Yaşadığımız üzücü olaylar bize göstermiştir ki, yapıya etki eden deprem ve benzeri yükleri sadece çerçeve sistemlerle taşıtmak, insan hayatı için büyük bir tehlike arz etmektedir. Buna müteakip çerçeve sistemlere, deprem dayanımlarını artırmak için, düşey taşıyıcı sistemlerden olan betonarme perde elemanlar ilave edilmektedir. Artık taşıyıcı sistemimiz çerçeve yerine perde-çerçeve sistem adını alır. Bu taşıyıcı sistemlerin hesabı ise perde ve çerçevelerin beraber çalıştığı düşünülerek yapılacaktır.Bu çalışmada, dinamik analiz tiplerinin sonuçlara etkisinin, seçilen simetrik bir perde-çerçeveli yapının 5 kat ve 10 katlı yapıda nasıl değiştiği görülecektir. Çalışmadaki her bir sistemin analizi ŞAP2000 ( Structural Analysis Program ) yapı analiz programı kullanılmıştır. Sistemlerin hesabı için Time History ( Zaman Tanım Alan Yükü ) ve Davranış Spektrumu yöntemi kullanılarak yapının kendi zati ağırlığı altında ( herhangi bir tekil ve/veya yayılı yük etkimeksizin ) 3 boyutlu Dinamik Analizleri yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Zaman Tanım Alanı, Dinamik Analiz, SAP2000, Davranış Spektrumu ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC ANALYSIS OF REINFORCED CONCRETE SHEAR WALL-FRAME SYSTEMS WITH COMPUTER PROGRAM ERGENÇO?LU Fatih Kırıkkale University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Construction, M. Sc. Thesis Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Orhan DO?AN July 2002, 78 Pages By developing technologies, it is possible to construct higher and stronger reinforced concrete structures. However, the possibility of earthquakes can not be ignored for our country, Turkey, placed in the middle of earthquake zone. The past sad events have shown that making structures bear earthquake and similar loads only by means of frame systems is having risks for human life. That's way, reinforced concrete shear elements are added to frame element structures to incrense their strength against earthquake loads. By this, our system can be named as shear-frame systems instead of frame system. These bearing systems calculations are done by assuming that shear and frame elements are working together. inIn this study, the effects of dynamic analysis types on result is investigated by analyzing a chosen symetric shear-frame system. The differences for 5 stories and 10 stories are presented. Every system in this study is analyzed by using SAP2000 ( structural analysis program ). The 3-D Dynamic analysis of structures under their own weigth ( without a single and/or distributed load effecting ) are performed by using the methods of Time History and Response Spectrum. Key Words : Time History, Dynamic Analysis, SAP2000, Response Spectrum IV