Borik asit fabrika atıklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 12748
  2. Yazar: HASAN GENÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUNUS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Borik asit üretiminden elde edilen atık çamur borojips 'ten ibarettir. Etibank Bandırma borik asit fabrikalarında bir yan ürün olarak, yılda yaklaşık doksan bin ton borojips üretilmektedir. Borojips başlıca CaSO4.2H2O olup yaklaşık %11 B2O3 ihtiva eder. Bu çalışmada, borojips' in çimento endüstrisinde bir katkı madde si olarak değerlendirilmesi araştırılmıştır. Bu nedenle, orjinal ve B2O3 oranı azaltılmış numuneler kullanılarak, Portland çimentosu (PÇ) ve traslı çimento (TÇ) hazırlanmış ve bu numunelere çimento deneyleri uygulanmıştır. Borojips' in Portland ve traslı çimentolar için bir katkı maddesi olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, alev forometrik metodla orjinal ve farklı borojips numunelerindeki lityum tayinleri yapılmıştır. II
Özet (Çeviri)
The waste mud obtained from boric acid production consist of borogypsum. As a by-product, it has been produced approximately ninety thousand tones per year in Etibank Bandırma Boric Acid Facto ries. The borogypsum consist of mainly CaS04.2H20 and contains approximately 11% B2O3. In this work, appreciation of borogypsum in cement industy was investigated as an adding material. For this purpose, by using the original and the ratio of B2O3 decreased samples, Portland Cement (PC) and trass cement (TO were prepared and the cement experiments were aplicated on to these samples. It was resulted that refined borogypsum can be used as an adding material for Portland and trass cements. In addtion, determinations of litium in the original and different borogypsum samples were done by means of flame photometric method. Ill