Söğütlü deresi (Trabzon) üzerine kurulan alabalık işletmelerinin durumu, sorunları ve çözüm önerileri
The Status, problems and possible solution of rainbow trout farms on the Söğütlü river of Trabzon
- Tez No: 127504
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ DÜZGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Trabzon'da, balık yetiştiriciliği giderek artış göstermektedir. Önemli su kaynaklarından Söğütlü Deresi üzerinde kurulan alabalık işletmelerinin incelenmesini esas alan bu araştırmada; mevcut işletmelerin kapasitelerini kullanma durumları, gelir gider düzeyleri, verimlilik göstergeleri ve üretim faaliyetleri sırasında karşılaştıkları sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sahasında yer alan altı adet alabalık çiftliği incelenmiştir. Bu çiftliklerden 4 tanesi ruhsatlı, 2 tanesi ruhsatsız olarak fâaliyetlerini sürdürmektedir. Çiftliklerden bir tanesi 14 ton/yıl, üç tanesi 10 ton/yıl ve iki tanesi 3 ton/yıl kapasiteye sahiptir. Bu çiftliklerden ikisi tam kapasite ile, ikisi de tam kapasitenin % 80'i civarında ve diğerleri kendi kapasitelerinin altında çalışmaktadır. Çiftliklerin hepsi ürününü iç pazarda tüketmektedir. Çiftlikler, alabalıkları kendi lokantasında veya canlı olarak pazarlamaktadır. İşletmelerin verimlilik göstergeleri incelendiğinde; yavru balık üretimi yapan çiftlikler, yavru balığı satın alan çiftliklere göre daha kârlı gözükmektedirler. Çiftlikler, alabalıkları kendi lokantasında veya canlı olarak pazarlamaktadır. İşletmelerin; proje hazırlama aşamasındaki teknik sorunları, yetiştiricilikte bilgi ve ekipman eksikleri, hastalıklara karşı koruyucu tedbir alma, teşhis ve tedavi konusunda eksiklerin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çiftlikler, dereye bırakılan evsel atıklardan dolayı su kalitesi problemleri ile karşılaşabilir. Bununla beraber yumurta, yavru, ucuz ve kaliteli yem temininde karşılaşılan sorunlar araştırıldı. 10 ton/yıl gibi düşük kapasiteli işletmeler, işçi çalıştırmak yerine üretim ve pazarlamanın her safhasında kendi aile bireylerim çalıştırması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Söğütlü Deresi, Trabzon, Alabalık Üretimi, Sorunlar, Su Kalitesi, Verimlilik, Pazarlama
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Status, Problems and Possible Solution of Rainbow Trout Farms on the Söğütlü River of Trabzon The fish arming has icreased gradually in Trabzon. In this study, the present status actual production capasMes, income and expense levels, productivity indicators and production problems of trout arms on the Söğütlü River from important rivers were investigated. The six trout arms in the study area were examined. The four farms have got project and two farms haven't got project or license. One of the farm have a project capacity of 14 tons/year, three of them 10 tons/year and two of them 3 tons/year. The two farms were working with full capacity and the two of them were working near % 80 of the project capacity. Others were working very below the own capacity. All the fish produced were marketed locally. The farms were marketing the trouts in the restaurant and as fresh. According to productivity indicators of the farms; farms producing their own fry seemed to be doing better than those buying fry. It was determined that these farms have technical problems in the stage of project preparation, the shortage of knowledge and instrument breeding and shortage in subject of diagnosis, treatment and taking measures against the diseases. Besides, they have water quality problems since domestic litters have been damped. Moreover the problems related egg, fry, qualifed and cheap feed were investigated. Low capacity enterprises like 10 tons/year should be worked own family individuals every stage of the production and marketing instead of employing the workers. Key Words : Söğütlü River, Trabzon, Trout Production, Problems, Water Quality, Productivity, Marketing VI