Empati eğitim programının ilköğretim öğrencilerinin empatik becerilerine etkisi
The Effects of the empathy training programme upon the emphatic ability levels of primary school students
- Tez No: 127623
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜSTÜN DÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
IV ÖZET EMPATİ EGITIM PROGRAMININ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN EMPATİK BECERİLERİNE ETKİSİ Yılmaz (Yüksel), Asuman Doktora, Eğitimde Psikolojik Hizmetler Programı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Üstün Dökmen Şubat, 2003, 143 sayfa Bu araştırmada, empati eğitim programının İlköğretim öğrencilerinin empatik becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırma 2000- 2001 öğretim yılında Bursa Özel Çakır İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencilerinin arasından seçilen 20 denekle yürütülmüştür. Deneklerin seçimi empatik becerileri düşük öğrenciler arasından yapılmıştır. Bu araştırmada öntest- sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmada deney grubunun (10 denek) yanında, Hawthorne etkisini kontrol etmek için plasebo kontrol grubu (10 denek) kulanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen empati eğitim programı, rol oynamaya, bilgilendirmeye, model almaya dayalı olarak hazırlanmıştır.Bu araştırmanın temel amacı empati eğitim programına katılan öğrencilerin empatik beceri düzeyini artırmadaki etkisini ortaya koymak olduğu için, araştırmanın bağımsız değişkeni, sadece deney grubuna uygulanan programdır. Araştırmanın bağımlı değişkeni ise öğrencilerin empatik beceri düzeyleridir. Empati eğitim programı haftada bir defa olmak üzere toplam sekiz uygulanmıştır. Oturumlar ortalama bir saat sürmüştür. Deney grubuna uygulanan empati eğitim programının tamamlanmasından sonra, her iki gruba da (deney ve kontrol grubu) son test olarak Bryant (1982) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından uyarlaması yapılan Çocuklar İçin Empati Ölçeği uygulanmıştır. Grupların empatik beceri düzeyleri arasında anlamlı fark olup olmadığım test etmek amacıyla 2x2 split-plot analizi tekniği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney grubunda yer alan öğrencilerin kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla empatik beceri düzeylerinin anlamlı düzeyde arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY THE EFFECTS OF THE EMPATHY TRAINING PROGRAMME UPON THE EMPHATIC ABILITY LEVELS OF PRIMARY SCHOOL STUDENTS Yılmaz (Yüksel), Asuman PhD, Program of Psychological Services in Education Adviser: Prof. Dr. Üstün Dökmen February 2003, 143 pages In this research, the effects of the empathy training program upon the emphatic ability levels of primary school students were studied. The research was carried out with 20 subjects, who were 4th grade students at Bursa Çakır Private Primary School in the 2000-2001 academic year. The subjects were selected among those students whose emphatic ability levels were low. The research is pretest-posttest with controlled group, split-plot design. Besides the treatment group (10 subjects), a placebo control group (10 subjects) was also designated to control the Hawthorne effects. The empathy training program the developed by the researcher depended on role- playing, informing, and modelling.vu Since the main purpose of this research is to test the role of the empathy training program in increasing the emphatic ability level, the independent variable of the research is the program carried on only with the treatment group; the dependant variable of the research is the emphatic ability levels of the students. The empathy training program was performed once a week for 8 weeks. Each session lasted 1 hour on average. Upon completion of the empathy training program that had been applied with the treatment group, both groups (the treatment group and the control group) were applied as posttest the Scale of Empathy for Children, developed by Bryant (1982) and adapted by the researcher. Comparing pretest and posttest measures of emphatic ability levels across the groups, the data analysis used was analysis of 2x2 split plot for repeated measures. As the result of a set of analyses performed on the data, the emphatic ability levels of the subjects in the treatment group, as compared to the subjects in the control group, were found to have increased meaningfully.