Türkiye'de tarımda çalışanların sosyal güvenliği
Social security of agricultural workers in Turkey
  1. Tez No: 127630
  2. Yazar: ZÜHAL TURHANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜRHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yapılan bu tez çalışmasında Türkiye'de tarımda kendi adına ve hesabına, ortakçı-kiracı, yevmiyeli veya mevsimlik çalışanlarla bunların aile üyelerine yönelik sosyal güvenlik uygulamaları incelenmiştir. Öncelikle tarım sektörünün Türkiye'deki yeri, özellikleri ve sorunları ortaya koyularak, bu sektör ve sektörde çalışanlar tanıtılmış, daha sonra bazı gelişmiş ülkelerde tarımda çalışanların sosyal güvenliği ile ilgili bilgi verilerek Türkiye'deki eksikliklerin daha iyi anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır. Türkiye'de tarımda çalışanlara yönelik olarak çıkarılmış bulunan 2925 sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu ile 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Bağ-Kur Kanunu incelenmiş, kanundaki eksiklikler tespit edilerek ne tür düzenlemelerin yapılması gerektiği anlatılmıştır. Tarımda çalışanların içinde bulundukları konumla ve sosyal güvenlikten yararlanma düzeyleri ve şekilleri açısından değerlendirmelerde bir fikir vermesi amacıyla bir örnek olay incelemesi gerçekleştirilmiştir. Anket tekniği kullanılarak Ankara ilinin Kazan ilçesinin İymir ve Yazıbeyi köylerinde gerçekleştirilmiş olan bu çalışmada ortaya çıkan cevaplar, SPSS programında analiz edilerek, elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının sonunda daha önceki bölümlerde yer alan DİE'nin, SSKurumu'nun, Bağ-Kur' un verileri ve örnek olay incelemesinin bulguları ışığında tarımda çalışanların yaşam standartlarının iyileştirilmesi, sigortalılık konusunda bilinçlendirilmeleri ve sigortalılık oranlarının arttırılması için önerilerde bulunulmuştur. 103
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the social security applications directed to tenant-sharecropper, laborers with daily wage or seasonal laborers who were working in own behalf and account and their families in Turkey have been studied. Previously by putting forth the coverage, characteristics and problems of agricultural sector in Turkey, this sector and agricultural laborers have been introduced and then shortages of this sector in Turkey are tried to make better understand by providing information regarding the social security of agricultural laborers in some developed countries. The Law number 2925 on Social Security for Agricultural Laborers, which was come into force towards agricultural laborers in Turkey and Bağ-Kur Law number 2926 on Agricultural Laborers who were working in own behalf and account have been studied and by defining the shortages in these Laws, the sorts of necessary corrections has been stated. Investigation of a sample event has been carried out for the purpose of providing an idea on the evaluations in the point of the position, utilizing level from social security and sorts of social security of laborers in agricultural sector. The replies exposed in this study, which was carried out by using questionnaire technique in îymir and Yazibeyi villages in Kazan district of Ankara have been evaluated by analyzing in SPSS program. As a result of thesis study the recommendations have been submitted concerning improvement the life standards of agricultural laborers, making them conscious about being covered by insurance and increase the rate of laborers who would be covered by insurance in the light of data obtained from State Enterprise 104Institute, Social Security Organization and Bağ-Kur, which was taken place in previous section and the findings from the investigations of sample event 105