Sermaye piyasalarında aracısızlaşma
Disintermediation on capital markets
  1. Tez No: 127658
  2. Yazar: MUSA AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ayyıldız, Musa, Sermaye Piyasalarında Aracısızlaşma, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yalçın Karatepe, 122 s. ÖZET Bilgi ve iletişim teknolojilerinin son yularda gösterdiği gelişmeler, üreticiler ile tüketicilerin birbirlerine doğrudan doğruya ulaşarak işlem yapmalarını mümkün hale getirmiştir. Bu durum aracılara duyulan ihtiyacın azalmasına ya da tamamen ortadan kalkmasına yol açmıştır. Yaşanan bu süreç“aracısızlaşma”olarak adlandırılmaktadır. Fiyat oluşum mekanizmasının aynı kalacağı varsayımı altında aracılık sadece maliyet getiren bir fonksiyondur ve bilgi iletişim teknolojileri ile kolayca ikame edilebilir. Ancak aracılık, üreticiden aldığı bilgi ve ürünleri değiştirmeden aktaran basit bir mekanizma değildir. Aracılar, sözkonusu bilgi ve ürünlerin değerini etkileyen bir takım hizmetler de sunmaktadır. Bu durum tam bir aracısızlaşma olmamasının en büyük nedeni olarak değerlendirilmektedir. Yaşanan bu gelişmelerin aracısızlaşma değil, geleneksel aracıların bazı fonksiyonlarını kaybetmesi, bazı fonksiyonlarının ise değişmesi şeklinde anlaşılması gerektiği de savunulmaktadır. Sermaye piyasalarında alım satıma konu araçların değeri, büyük ölçüde ihraççının performansı tarafından belirlendiğinden, bilgi akışı özel bir öneme sahiptir. Dolayısıyla bilgi akışını değiştiren her teknolojik gelişme sermaye piyasalarını da etkilemektedir. Bu çerçevede bilgi taşıyıcılar olarak sermaye piyasalarındaki aracıların rolü de sorgulanmaktadır. Sermaye piyasaları, fonların el değiştirdiği piyasalardır. Bu fonları isteyenler (ihraççılar) ile sunanlar (yatırımcılar) arasındaki tedarik zincirindearacı kurumlar, bankalar, kurumsal yatırımcılar ve borsalar yer almaktadır. Bilgi iletişim teknolojileri sayesinde bireysel yatırımcılar ile ihraççıların sözkonusu aracıları atlatıp atlatamayacağı merak konusudur. Ancak finans piyasalarında aracılığın en önemli varlık nedeni, asimetrik bilgi sorunu olduğundan, teknolojik imkanlar bu sorunu ortadan kaldırabildiği ölçüde aracısızlaşmadan söz edilebilir. Uygulama, sermaye piyasalarında henüz bu düzeyde bir değişimin olmadığını,“sadece emir ileten aracı kurumlar”da olduğu gibi aracıların belirli fonksiyonlarının kısmen kaybolduğunu, kısmen de yeni türde aracılar tarafından üstlenildiğini göstermektedir. Türkiye sermaye piyasalarına bakıldığında hisse senedi işlemlerinin neredeyse tamamının bireysel yatırımcılarca gerçekleştirildiği ve aracı kurumların danışmanlık hizmetinden çok emir iletme işlevinin kullanıldığı görülmektedir. Bu veriler geleneksel aracıların by-pass edilmesi için güçlü bir zemin oluşturduğu halde, uygulamada yatırımcıların buna fazla rağbet etmediği gözlenmektedir. Bu durum, aracısızlaşma konusundaki evrensel sorunlar kadar, Türkiye piyasalarının yeniliğinden ve henüz yeterli olgunluğa erişmemiş olmasından da kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ayyıldız, Musa, Disintermediation on Capital Markets. Master's Thesis, Advisor: Yrd. Doç. Dr. Yalçın Karatepe, 122 p. ABSTRACT The recent developments in information and telecommunication technologies have facilitated the direct access and trading between producers and consumers. By that way the need for intermediaries has been minimized or even totally terminated This process is known as“disintermediation”. On the assumption that the price discovery mechanism will stay as today, intermediation is only a cost bringing function, which can be easily substituted with information and telecommunication technologies. But intermediation is not just a simple mechanism which transfers information and products from producers to consumers. Intermediaries provide services that affect the value of these information and products. This is accepted as the main reason of why full disintermediation may not happen. It is also argued that these changes are not the evidences of disintermediation, but rather these should be understood as the loss of some functions of traditional intermediaries or changes to these functions. Since the value of capital market instruments is determined to a great extent according to the performance of issuer, information flow in these markets is of vital importance. So each technological progress which changes the information flow also affects the markets. In this context the role of capital market intermediaries as information providers (disseminators) becomes questionable. The capital markets are the places where funds are traded There are brokers, banks, institutional investors and exchanges in the supply chain between the issuers (demand side) and investors (supply side). It is a matter of interestwhether the individual investors and issuers will be able to by-pass these intermediaries, by the use of information and telecommunication technologies. However, since the main reason of the existence of the financial intermediaries is the asymmetric information problem, the disintermediation may be relevant to the extent that the technological capabilities be able to solve this problem. The practice shows that recently in the capital markets there is not a change to that extent, but rather some functions of intermediaries has partly been disappeared as in the example of discount brokerage and has partly been undertaken by new kind of intermediaries. In Turkish capital markets almost all of the stock trading is made by individual investors and generally these investors use order routing function of intermediaries rather than investment advices. Although these findings show a strong opportunity to by-pass the intermediation, in practice the investors do not seem to be willing to behave in this manner. This arises not only because of the universal problems about the disintermediation issue, but also from the infancy and immatureness of Turkish markets.