Hisse senedi piyasalarında temel analiz: 2008 - 2013 yılları arasında BİST'te işlem gören sigorta şirketleri üzerine bir uygulama
Fundamental analysis in stock markets: A case study on insurance compani̇es traded in the BIST between 2008 - 2013 years
- Tez No: 414592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sermaye piyasalarında yer alan katılımcılar için finansal enstrümanların fiyatları önemli bir konudur. Özellikle tahvil ve pay senedi gibi sermaye piyasası enstrümanlarının fiyatlarının ne olacağı veya ne olması gerektiğini belirlemek bu finansal araçların yatırımcılarına ve ihraççılarına kolaylıklar sağlamaktadır. Pay senedinin şu anki fiyatı veya gelecekteki fiyatı hakkında yorumda bulunabilmek amacıyla geliştirilen, piyasada sıkça kullanılan temel analiz ve teknik analiz olmak üzere iki çeşit analiz bulunmaktadır. Temel analiz yönteminin kullanıldığı bu çalışmada 2008 - 2013 yılları arasında Borsa İstanbul'da işlem gören sigorta şirketlerinin pay senetlerinin piyasada işlem gördükleri fiyatlara göre pahalı veya ıskontolu olup olmadıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Pay senetlerinin değerleri belirlenirken, 2008-2013 yılları arasındaki ekonomik durum değerlendirmesi, sigorta sektörünün değerlendirmesi ve oran analizi yöntemiyle şirketlerin finansal analizi yapılmıştır. Son olarak piyasa performans oranlarından elde edilen piyasa çarpanlarıyla paylara değer biçilmiştir. Çalışmada altı sigorta şirketi incelenmiştir ve sonuçlara göre piyasa fiyatıyla kıyaslandığına ıskontolu ve finansal yapı açısından yatırım yapmaya en uygun paylar her bir yıl için belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The prices of financial instruments are important subject for the participants taking part in capital markets. Determaining what the prices of capital market instruments; especially like bond and stock will be or must be facilitates for the issuers of stock and investors of this financial insturments. There are two types of analysis; fundamental and technical which was developed to comment on the price of stock at the present of in the future. This study in which fundamental analysis method was used is conducted to determine the stocks of traded insurance companies whether they are expensive or discounted based on the prices traded in the market in Borsa İstanbul between the years 2008-2013. While determining the values of stocks, the assestment of the ecomonic situation and insurance sector and financial analysis of the companies between the years 2008-2013 were made with ratio analysis method. Finally with the market multipliers obtained from the market performance ratio have been value to the stocks. Six insurance companies have been examed in this study according to the results, compared to the market prices the most appropriate stocks for investing in terms of financial structure and at a discount are expressed for each year.