Uluslararası finansal raporlama standartlarına göre şirket finansal tablolarının bölümlere göre raporlanması ve örnek uygulama
Segmental reporting of company financial statements according to the international financial reporting standards and case study
  1. Tez No: 250072
  2. Yazar: ORHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Sermaye piyasalarında meydana gelen değişim ve gelişmeler sonucunda şirketler birden fazla sektörde ve farklı ülkelerde faaliyet göstermeye başlamışlardır. Ekonomik ve siyasi çevrelerin farklı endüstri ve faaliyet alanlarını değişik açılardan etkilemesi, endüstrilerin karlılık ve risk oranları arasında farklılıkların bulunmasından dolayı finansal tablolarını konsolide olarak yayınlayan grup şirketlerin finansal bilgileri finansal bilgi kullanıcıları tarafından anlamsız hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak uluslararası finansal bilgi kullanıcılarının ihtiyacını karşılayacak finansal bilgilerin hazırlanması ve yayınlanması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyacın karşılanması için faaliyetlerini çeşitlendiren grup şirketlerin bölümlere göre raporlanması yapması gereği ortaya çıkmıştır.Bölümlere göre raporlar, şirketlerin ürettiği farklı tür mal ve hizmetler ile faaliyette bulunduğu farklı coğrafi alanlar dikkate alınarak ve şirketin geçmiş performansının daha iyi anlaşılması, risk ve getirilerinin daha iyi değerlendirilmesi ve şirket hakkında bir bütün olarak daha doğru bir karara varılması için hazırlanmaktadır. Bu nedenle raporlanacak bölüm seçimi, bölümsel raporlamada önemli bir aşamadır. Seçimi yapılan bölüm; finansal bilgi kullanıcıları için karlılık oranlarını, çeşitli risk derecelerini, değişen büyüme fırsatlarını, çeşitli finansal durumlar karşısında farklılık gösteren karlılığı, büyümeyi ve riski ölçmek için en iyi ölçüyü sağlamalıdır.Bölümlere göre raporlama ile ilgili olarak yapılan bu çalışmamızda; öncelikle ekonomik ve teknolojik gelişmelerin finansal bilgi, finansal raporlama ve muhasebe standartlarına olan etkisi üzerinde durulmuş daha sonra bölümlere göre raporlamanın nasıl yapılması gerektiği açıklanmıştır. Son olarak da IFRS 8 faaliyet bölümleri standardına göre hazırlanmış bir uygulama çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the change and developments in capital markets, companies started to operate in more than one industry and country. Economic and political environments affect various industries and segments in different ways and there are differences between profitability and risk ratios of the industries. Therefore, financial information disclosed by the group companies which publish their financial statements as consolidated, has become insignificant for the users of this financial information. As a result of this, the need for preparation and publication of the international financial information for the users of this information has emerged. In order to meet this need, group companies which diversify their activities now need to report their financial information by segments.Segment reports are prepared for better understanding of the past performance, better evaluation of the risks and returns and better judgment of the companies, considering the different goods and services produced by the companies and the different geographic locations they operate. Therefore, selection of the segment to be reported is an important stage in segment reporting. The selected segment must provide the best measure for measuring; the profitability rates for financial information users, various risk degrees, changing growth opportunities, differing profitability against various financial situations, growth and risk.In this study of segment reporting; primarily the effects of the economic and technologic developments on financial information, financial reporting and accounting standards and afterwards the application of segment reporting are explained. Finally, a case study prepared in accordance with IFRS 8 Operating Segments Standard is given.