Özel televizyon haberlerinde terörizm, Kanal D ve Show TV ana haber bültenleri içerik analizi
Terrorism in private television news, content of the analysis of the main news bulletins of Kanal D and Show TV
- Tez No: 127724
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Çalışmamızda terörizm ile kitle iletişim araçları arasındaki ilişki, televizyon haberlerinin gözlem çerçeveleri içerisinde teorik ve ampirik olarak incelenmiş; Kanal D ve Show Tv'nin 10 günlük haber bültenlerindeki yapısal eğilimlerin ortaya çıkış biçimleri gösterilmeye çalışılmıştır. Özel televizyonlardaki terör haberlerinin nasıl temsil edildiğini belirlemeye yönelik olan çalışmamızda haberin neden konuyla ilgili kurumlar ya da var olan yapıdan çok bireyler üzerinden yoğunlaştığı, haber kaynakları arasında resmi makamların neden bu denli baskın olduğu, haberin toplumsal bağlamdan neden soyutlandığı, toplumsal olayların neden bütünüyle yansıtılmak yerine özetlenerek aktarıldığı gibi pek çok soruya yanıt aranmıştır. Siyasal, ekonomik, askeri ve sembolik seçkinlerin söylemlerinin haber metinleri dolayımı ile meşruiyet kazandığı ve varolan toplumsal yapıya yönelik rızanın oluşumunda etkili olduğu gösterilirken; değişik siyasal parti, grup, uzman görüşlerine yer verilmesinin, haberde dengelilik ilkesine görünürde uygunluk sağlasa da karşıt söylemlerin haber metinlerine sızmasını engellediği ortaya konulmaktadır. Ticari yayıncılık ekonomisi, reklam geliri karşılığında izleyicilerin satılması çevresinde dönmekte, ihtiyaçlar programlan kaçınılmaz olarak tamdık ve denenmiş formül ile formatlara yöneltip, risk ve yenilikten uzaklaştırmaktadır, özel televizyon yayıncılığının ardındaki büyük sermaye baskın ekonomik-politik yapının sürdürülmesinden en fazla çıkar sağlayacak erk durumundadır. Kanal D ve Show Tv'nin var olan üretim ilişkileri içerisinde Amerikan yanlısı egemen ideolojinin pekiştirilmesinde etkin bir kültür endüstrisi olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. 152
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study the relation between terrorism and mass communication means, has been examined theorically and empirically within the framework of observation of television news, and it is tried to show the emerging forms of structural trends of Kanal D and Show Tv in 10 days news bulletin. In our study which aimed to determine how terror news is represented in private televisions, answers are looked for a lot of questions such as why news is concentrated on the institutions related with the issue or on the individuals rather that existing structure among sources of news, why the news of the official authorities is so oppressing; why news is abstracted from social context; why social movements are taken over by summarising in stead of reflecting them as a whole. While the news text mediation of speaches of political, economical, military and symbolic elits gained legitimacy and it is tried to show that they have been effective in the formation of consent towards existing social structure, even if it provides suitability to include the views of various political parties, groups, specialist in the news from the point of equity principle, in appearance, it has been put forward that, these hindered contrary speaches leak in the text of news. Commercial broadcasting economy, revolves around the sale of spectators against advertisement income, requirements direct the programs towards known and tried formulas and formats inevitably, and cause them to be far away from risk and renovation. While the great capital oppressed economic-politic structure behind private television broadcasting, which will provide the greatest advantage in maintaining Ibis structure, is in powerful situation, it will not be wrong to indicate that there is an effective cultural industry in strengthening USA partisan sovereign ideology, within existing production relations of Kanal D and Show Tv. 153