Klasik test kuramına ve 3 parametreli lojistik modele göre hesaplanan yetenek ölçülerinin ÖSS puanları ile ilişkisi
  1. Tez No: 127739
  2. Yazar: MURAT AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKHET DEMİRTAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Klasik Test Kuramına ve Madde Tepki Kuramına göre kestirilen yetenek ölçüleri ÛSS puanları ile karşılaştırmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde MTK kuramına göre kestirilen madde ve yetenek parametreleri MTK'nın temel varsayımları (tekboyutluluk, yerel bağımsızlık, model-veri uyumu ve değişmezlik) çerçevesinde sınanmıştır. Araştırmanın ikinci kısmında, Klasik Test Kuramına ve 3PL modele göre hesaplanan yetenek ölçülerinin ÖSS puanları ile ilişkisine bakılmıştır. Araştırma sorusunu yanıtlamak amacıyla, Ankara'nın üç büyük üniversitesinde okumakta olan 1050 1. sınıf öğrencisine Raven Standart İlerlemeli Matrisler Testi uygulanmıştır. Öğrencilerin yetenekleri Klasik Test Kuramına göre ve Madde Tepki Kuramına göre kestirilmiş ve iki kurama göre kestirilen yetenek ölçülerinin öğrencilerin ÖSS puanları ile olan ilişkisine bakılmıştır. İki kuramdan elde edilen yetenek ölçülerinin ÖSS puanları ile ilişkileri 0.47 ile 0.60 arasında değişmiştir. İki kurama göre hesaplanan bu ilişki katsayıları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, the predictability of ability measures which have been estimated according to the Classical Test Theory and the Item Response Theory have been compared to the OSS scores. In the first part of the analyses, item and ability parameters were tested under IRT's basic assumptions (unidimensionality, local independence, model data fitting and invariance). In the second part of analyses, the ability measures which have been estimated from CTT and IRT were related with OSS scores. In this purpose, the Raven's Test for Standard Progressive Matrixes has been applied to 1050 first-grade university students attending the most prominent three universities of Ankara. The correlation coefficients obtained for the two theories have varied between 0.47 and 0.60. No significant difference has been detected between the correlation coefficients calculated in base of these two theories.