Küreselleşme sürecinde kamu yönetiminde yeniden yapılanma ve yerel yönetimler: Türkiye örneği
Restructuring of public administration and local authorities in the process of globalization: The case of Turkey
  1. Tez No: 127810
  2. Yazar: AYFER SUİÇMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET 20. yüzyılın son çeyreğinde dünyada yaşanan eşzamanlı gelişmeler; kapitalizmin evrensel bunalımı, bilim ve teknolojideki devrim niteliğindeki yenilikler ve küreselleşme '^yeni dünya düzeni" olarak ifade edilen büyük bir dönüşüm sürecini başlatmışlardır. Bu süreç hızla ve daha çok ülkeyi içine alacak bir şekilde sürmektedir. 1980'li yılların başında refah devletinin bunalımı ve kapitalizmin neo- liberalizm temelinde yeniden yapılanması sürecinde, kamu yönetimi alanına ilişkin temel kavramlar da köklü değişimlere uğramıştır. Bu gelişmelerden Türkiye de büyük ölçüde etkilenmiştir. Ancak gelişmiş ülkeler kendi tarihsel, coğrafi, kültürel, ekonomik koşulları ve sınıfsal dengeleri çerçevesinde yemden yapılanırken, Türkiye'de bu süreçte uluslararası örgütler ve Avrupa Birliği gibi dışsal faktörler belirleyici olmuştur. Bu çalışmada; devlet, yemden yapılanma, kamu yönetimi ve yerel yönetim kavramlarına küreselleşme sürecinde yüklenen anlam ve işlevler gelişmiş ülkeler ve Türkiye açısından anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmada incelenen, Türkiye'de 1980'lerden sonra yapılan kamusal alanın daraltılmasına yönelik özelleştirme, yerelleştirme (desantralizasyon) uygulamaları ile kamu personel rejiminde, kamu kurumu ve kamu hizmeti anlayışında ortaya çıkan değişikliklerin, tümüyle serbest pazar ekonomisinin gereklerine yönelik girişimler olduğu görülmektedir. Bu girişimlerin bir özelliği de bir yanda küreselleşmenin, öte yanda Avrupa Birliğine üyelik sürecinin somut izlerini taşımasıdır. Özet olarak, Türkiye'de uzun yıllar egemen olmuş devlet yönetimi anlayışı yeni akımların, görüşlerin ve gereksinimlerin etkisi altında çarpıcı bir şekilde değişmektedir. 204
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the last quarter of the 20st century, the concurrent developments in the world; the global crisis of capitalism, the reformist innovations in science and technology and globalisin have initiated a process of transformation called“new world order”. This process has been continuing fastly and in a way to include more countries. At the beginning of the 1980's, in the process of the crisis of the welfare state and the restructuring of capitalism on the basis of neoliberalism, rooted changes occurred with respect to basic concepts of public management. Turkey has been effected greatly because of these developments. However, while the developed countries were restructuring within the context of their historical, geographical, cultural, economic situations and class balances, in Turkey international organizations and external factors such as European Union have been the determining factors. In this study, the description and functions of the state, restructuring, public management and local administration in the globalisation process had been explained in terms of developed countries and Turkey. hi the study what is examined can be explained as, the applications of privatization and decentralization aimed at restricting public field in Turkey in the 1980's and the changes in the public personnel regime, in the public institution and public service notion are all the initiatives directed towards the necessities of free market economy. One of the characteristics of these initiatives is that they reflect the concrete traces of globalisation on the one hand and the process of EU membership on the other. Briefly, the state administration understanding which is dominant in Turkey for years has been changing under the influence of new currents, opinions and necessities. 205