Karl Jaspers'ın iletişim biçimlerinin sosyal medyada gerçekleşme düzeyi: X, Y, Z kuşakları üzerine bir inceleme
The Realization Level of Karl Jaspers' Communication Styles on Social Media: A Study on X, Y, Z Generations
- Tez No: 871431
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ İSPİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
-Günümüzde teknoloji kullanıcıları olarak bireyler, teknolojik araçlardan tamamen farklı bir noktada bulunmamaktadır. Bu teknolojiler, biz onlar ayrımının geçerliliğini kaybettiği, neredeyse bireylerin parçası olduğu bir hal almışlardır. Bu nedenle bireyler teknolojileri, medyaları değiştirip genişletirken, bir taraftan da kendilerini ve çevrelerini değiştirip genişletmektedirler. Teknolojideki değişimler sonucu dijital yaşamlarımızla –sosyal medyadaki yaşamlarımızla- klasik varoluşsal sorunlar giderek daha fazla iç içe geçmektedir. Sosyal medya ağları, iletişim alışkanlıklarımızı ve kimliklerimizi şekillendirmektedir. Bireyler sosyal medyada zamanla çevrimiçi yalnızlık, travma, özgürlük gibi varoluşsal sorunlar yaşamaya başlamakta ve sosyal medya aslında varoluşsal medya haline dönüşmektedir. Bu açıdan sosyal medya hem yeni varoluşsal çıkmazların, hem de varoluşsal temaların keşfedildiği yeni alanlar sunmaktadır. Bu nedenle aslında dijital teknolojilerle ilgili sorunların insan varlığıyla ilgili sorunlar olduğu söylenebilmektedir. Karl Jaspers'in iletişim biçimlerinin sosyal medyada gerçekleşme düzeyinin konu edinildiği bu çalışmada, varoluşçuluğun önemli düşünürlerinden biri olan Jaspers'in varoluşçu gelenek içindeki yeri ile Jasper felsefesinde varoluş, insan ve iletişim sorunsalı irdelenmiş, Jaspers'in ifade ettiği iletişim biçimleri ele alınmış ve bu iletişim biçimlerinin günümüzde yaşanan dijitalleşme sürecinde ve özellikle sosyal medya uygulamalarında karşılığı aranmıştır. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden alan araştırması seçilmiş ve veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış görüşme belirlenmiştir. Bu çalışmanın evrenini Erzurum il merkezinde yaşayan ve sosyal medya kullanan 18-65 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Bu evren kapsamında yeni iletişim teknolojilerini kullanma sıklıkları ve biçimlerine göre kuşak teorisinden hareketle amaçlı örneklem yöntemiyle X, Y, Z kuşaklarından her birisi için 5'i kadın ve 5'i erkek olmak üzere 10, toplamda ise 30 kişi belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre X kuşağının sosyal medyada iletişim kurma pratiklerinde varolmanın iletişimi ve tinin iletişimi biçimlerine kısmen rastlanırken, genel bilincin iletişimi ve varoluşsal iletişim biçimlerine rastlanmamıştır. Y kuşağının sosyal medyada iletişim kurma pratiklerinde varoluşsal iletişim kesinlikle söz konusuyken, genel bilincin ve tinin iletişimi daha baskın olmak üzere bu kuşağın sosyal medya iletişimlerinde tüm iletişim biçimleri kısmen mevcuttur. Z kuşağının sosyal medyada iletişim kurma pratikleri varolmanın iletişimini tamamen destekler niteliktedir. Bununla birlikte bu kuşakta zayıf da olsa tüm iletişim biçimlerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-Nowadays, individuals as technology users are not at a completely different point from technological tools. These technologies have become almost a part of individuals, where the distinction between us and them has lost its validity. Therefore, while individuals change and expand technologies and media, they also develop themselves and their environment. As a result of changes in technology, our digital lives - our lives on social media - are increasingly intertwined with classical existential problems. Social media networks shape our communication habits and identities. Over time, individuals start to experience existential problems such as online loneliness, trauma, and freedom on social media, and social media actually turns into existential media. In this respect, social media offers new spaces for exploring new existential dilemmas and existential themes. For this reason, it can be said that the problems related to digital technologies are problems related to human existence. This study, which focuses on the level of realization of Karl Jaspers' communication styles in social media, the place of Jaspers, one of the critical thinkers of existentialism, in the existentialist tradition, and the problematic of existence, human and communication in Jaspers' philosophy were examined, the forms of communication expressed by Jaspers were discussed, and the equivalent of these forms of communication was sought in today's digitalization process and especially in social media applications. This study selected field research from qualitative research methods, and a semi-structured interview was determined as the data collection technique. The population of this study consists of individuals between the ages of 18-65 living in Erzurum city center and using social media. Within the scope of this universe, according to the frequency and forms of using new communication technologies, 10 people, 5 women and 5 men for each of the X, Y, and Z generations, and 30 people in total were determined by purposeful sampling method based on the generation theory. According to the findings, in the communication practices of Generation X on social media, the communication of existence and the communication of spirit were partially encountered. In contrast, general consciousness and existential communication were not encountered. While existential communication is present in the social media communication practices of Generation Y, all forms of communication are partially current in the social media communication of this generation, with communication of general consciousness and communication of the spirit being more dominant. Generation Z's communication practices on social media fully support the communication of existence. However, it has been observed that all forms of communication are present in this generation, albeit weakly.