Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki etik ilkeleri ve bu ilkelere uyma düzeyleri
Principals of professional ethics of physical education teachers and compliance levels to these principals
- Tez No: 127829
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAYET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİNİN MESLEKİ ETİK İLKELERİ VE BU İLKELERE UYMA DÜZEYLERİ Özbek, Oğuz Doktora, Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç Dr. İnayet Aydın Ekim 2003, 154+xiv sayfa Bu araştırma, resmi lise ve dengi okullarda görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin, mesleki etik ilkelere uyma düzeylerini saptamayı amaçlamaktadır. Tarama modelinde olan bu araştırmanın evreni, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi lise ve dengi okullarda görev yapan, 5767 beden eğitimi öğretmeni ve 5576 lise müdüründen oluşmuştur. Araştırmanın örnekleminde 465 beden eğitimi öğretmeni ve 398 lise müdürü yer almıştır. Örneklem grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve Beden Eğitimi öğretmenlerinin Mesleki Etik İlkeleri" ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Beden eğitimi öğretmenleri ve okul yöneticilerinin, beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki etik ilkelerine uyma düzeylerine ilişkin görüşleri arasında fark bulunup bulunmadığı t testi ile, yaş, kıdem, mezun olunan okul gibi değişkenlere göre görüşleri arasında fark bulunup bulunmadığı Tek Yönlü Varyans analizi ve Kruskall Wallis testi ile test edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekildedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PRINCIPALS OF PROFESSIONAL ETHICS OF PHYSICAL EDUCATION TEACHERS AND COMPLIANCE LEVELS TO THESE PRINCIPALS Özbek, Oğuz PhD., Educational Sciences Supervisor: Prof. Dr. İnayet Aydın October 2003, 154+xiv pages This research is aiming to determine the compliance levels of physical education teachers, working in offical high schools and equivalent schools, to the principals of professionals ethics. Space of this research, which is within scanning model, is composed of 5576 high school principals and 5767 physical education teachers, working in offical high schools and equivalent schools of Ministry of National Education. In sampling of the research 465 physical education teachers and 398 high school principals have taken place. Schedules of“Personal Information Form”and“Principals of Professional Physical Education Teachers”, prepared by researcher, are applied to modelling group. Obtained data is solved within SPSS software. Presence of differences betwen opinions of physical education teachers and school directors on compliance levels of physical education teachers with principals of Professional ethics is tested with t test and differences according to variables, such as age, experience, graduated school, are tested via Unilateral Variance and Kruskall Wallis test. Findings, obtained during research, are as follws.