Rekabet Kurulu'nun inceleme ve araştırma usulü ve kurul kararlarının yargısal denetimi
Examination and inquiry procedures of the Turkish Competition Board and judicial review of the board's decisions
- Tez No: 497460
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KABAALİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Türk hukukunda ilk kapsamlı özel idarî usul düzenlemesi 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da yapılmıştır. Buna göre Rekabet Kurulu'nun inceleme ve araştırma usulü ve Kurul kararlarına karşı yargı yolu konuları genel olarak RKHK'nın 40 ve 55. maddeleri arasında düzenlenmiştir.“Rekabet Kurulu'nun İnceleme ve Araştırma Usulü ve Kurul Kararlarının Yargısal Denetimi”başlıklı bu tez, RKHK md. 4 ve 6 uyarınca Rekabet Kurulu'nun izlediği, yargı benzeri faaliyet olarak da anılan idarî usulü gerek millî gerekse (RKHK ve diğer rekabet mevzuatının mehazı sayılabilecek) AB mevzuat ve uygulamaları ışığında inceleme amacı gütmektedir. Ayrıca, özel idarî usullerin tam ve doğru bir şekilde incelenebilmesi buna temel teşkil eden idarî usul ve genel idarî usul kavramlarının açıklanmasından geçmektedir. Bu hukukî müesseselere ilişkin Türk hukukunda bir düzenleme bulunmaması sebebi ile belirtilen kavramlar özellikle ilmî içtihatlardan faydalanılarak incelenmiştir. Çalışma bir giriş, bir sonuç ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte Türk rekabet kurallarının kısa tarihçesi, çalışmanın kapsam, sınırlandırma ve planına yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde idarî usul, genel idarî usul ve özel idarî usul konularına ilişkin temel bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca, RKHK md. 40-55 hükümleri bir bütün olarak ele alınarak Kurul'un izlediği usulün idarî niteliği, özel idarî usul açısından değerlendirmesi ve ilgili sürece hâkim olan ilkeler incelenmiştir. İkinci bölümde, öncelikle Kurul'un inceleme ve araştırma usulünün kendisine temel teşkil eden ve/veya buna esin kaynağı olan diğer hukukî müesseseler ile mukayesesi yapılmış, ardından Kurum/Kurul'un organik yapısı değerlendirilmiştir. Daha sonra Rekabet Kurulu'nun inceleme ve araştırma süreci içerisinde ön araştırma safhası incelenmiş ve soruşturma safhası soruşturma raporunun hazırlanmasından önceki döneme kadar ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde, soruşturma raporunun hazırlanmasından sonraki dönem başlığı altında soruşturma heyeti ve teşebbüsler arasındaki rapor ve savunma teatisi, sözlü savunma toplantısı, nihaî karar safhası ve Rekabet Kurulu'nun nihaî kararlarının (usul-şekil açısından) yargısal denetimi konuları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise konuyla ilgili tespit ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The first comprehensive regulation regarding special administrative procedure in Turkish law has been made under the Act on the Protection of Competition numbered 4054 (“APC”). Pursuant thereto, issues with respect to the procedure in examinations and inquiries of the Turkish Competition Board and judicial review of the Board's decisions were regulated between the articles of 40 and 55 of the APC in general. This study entitled“Examination and Inquiry Procedures of the Turkish Competition Board and Judicial Review of the Board's Decisions”aims to analyze administrative procedure which is also known as quasi-judicial proceedings, followed by the Board pursuant to art. 4 and 6 of the APC in the light of both national and EU legislation (which can be deemed as the reference code for the APC and other competition legislation) and practices. Moreover, for special administrative procedures to be clearly and correctly examined, the terms of administrative procedure and general administrative procedure which are the basis of it must be explained. Due to the fact that there is no regulation related to such legal terms under Turkish law, I conducted a legal assessment grounded upon legal doctrines to analyze them. This study is comprised of an introduction, a conclusion, and three chapters. The introduction part sets forth the short history of Turkish competition rules, the scope, limitation, and plan of this thesis. In the first chapter, I provided knowledge and explanations regarding the administrative procedure, general administrative procedure and special administrative procedure in general. Additionally, through considering articles 40-55 of the APC, I analyzed administrative nature of the procedure followed by the Board, evaluated such procedure in terms of special administrative procedure and examined the principles prevailing to the procedure in examinations and inquiries. The second chapter begins with comparison of the procedure in examinations and inquiries of the Board with other legal terms of which are the basis, and/or from which it has been inspired; and after organic structure of the Turkish Competition Authority and the Board was evaluated. Afterwards, within the process in examinations and inquiries of the Board, stage of preliminary inquiry was examined, and stage of investigation was discussed until the period before investigation report was prepared. In the third and last chapter, the subjects of exchange of the report and written pleas among the delegation and undertakings, the hearing and stage of final decision and judicial review of the final decisions of the Board (from the point of procedural-formational deficiencies) were examined under the title of the period after investigation report was prepared. The study concludes with the results which have been reached at the end of the thesis and provides suggestions based on these results.