Rekabet hukukunun anayasal dayanakları ve rekabetin korunması hakkında kanun'da yer alan cezai hükümlerin hukuki niteliği
Constitutional bases of competition law and legal nature of the administrative prohibition and sanctions of Turkish competition act
  1. Tez No: 205550
  2. Yazar: RIZA HAKAN BAŞSORGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Rekabet Kurumu ve 4054 sayılı RekabetinKorunması Hakkında Kanun'un ortaya çıkış ve gelişim süreçlerini, özellikle deAnayasal dayanakları açısından, ana hatları ile değerlendirebilmektir.Anayasa'nın 167. maddesi Devlete, serbest rekabet koşullarının oluşması vekorunmasını teminen tekel ve karteller ile mücadele görev ve sorumluluğunuyüklemektedir. Bu anayasal zorunluluk 4054 sayılı Kanun'un kabulü veRekabet Kurumu'nun teşekkülü ile yerine getirilmiştir. Kamu idare organıniteliğine haiz Rekabet Kurumu'nun verdiği kararlar ise Anayasa'nın 125.maddesi gereği idari yargı denetimine tabidir.Piyasalardaki rekabet koşulları gerek özel teşebbüslerin gerekse debizzat ekonomik hayatta aktif olan Devlet'in eylemleri sonucundasınırlanabilir. Teşebbüs veya teşebbüs birliklerinin gerçekleştirdiği serbestrekabete aykırı faaliyetler 4054 sayılı kanun'un kapsamında yer alırken,yürütme ve yasama erklerinin aldığı karar ve gerçekleştirdiği eylemler kanunkapsamında kabul edilmemektedir. Halihazırdaki bu duruma rağmen 4054sayılı Kanun'da kamu ve özel teşebbüsler açısından hukuki bir ayrımagidilmediği görülmektedir. Dolayısı ile bir bütün olarak kamu sektörünün veyasamanın piyasalardaki serbest rekabet koşullarının korunması ve temininoktasında sorumluluklarının açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.4054 sayılı Kanun Danıştay'ı Rekabet Kurulu kararlarının yargısaldenetimi açısından üst mercii olarak belirmemiştir. Dolayısıyla Türk RekabetHukuku'nu güçlü temellere oturtmak açısından Rekabet Kurulu Kararlarınınyargısal denetimini değerlendirmek gerekmektedir. 4054 sayılı Kanun'un lafziyorumu ve dari Yargılama Usul Kanunu'nun yapısından kaynaklanansorunlar sebebiyle ekonomik hayatta 4054 sayılı Kanun'dan beklenenfaydaların tam olarak sağlanamadığı söylenebilir. Bu sebeple Rekabet Kurulukararlarının idari yargı açısından denetiminde halihazırda yaşanan vegelecekte de muhtemelen karşılaşılacak olan sorunların genel kamu menfaatiçerçevesinde çözüme ulaştırılması hayati bir zorunluluktur.
Özet (Çeviri)
This paper is intended to give a general overview of foundation andevaluation of Turkish Competition Authority and Competition Law numbered4054 with a special emphasis on its constitutional basis. Article 167 of TurkishConstitution gives State both the responsibility and duty of acting againstcartels and monopolies in order to maintain free competition. Accordinglycompetition law numbered 4054 was codified and Turkish CompetitionAuthority was established as an independent administrative agency. Thedecisions of Turkish Competition Authority, which is an official administrativebody, are subject to administrative judicial review mechanism in accordancewith the Article 125 of the Turkish Constitution.Competition in a market is restricted either by market behaviors ofundertakings or by measures of the State acting as a public authority. Theformer is controlled by Competition Law numbered 4054 whereas the latter isout of scope of it. While this is current situation, The Law makes no distinctionbetween public or private undertakings; this makes it a must to set clear andeasy undertaking criteria for the behaviors of the State who is naturallyresponsible for the second type of restrictions.Competition Law numbered 4054 imposes Council of State as thejuridical supervision authority. Accordingly it has a vital importance to studyand clarify the issue of judicial review of the decisions of the TurkishCompetition Authority in order to make the Turkish Competition Law to set onstrong principles. It is possible that the conceptual problems arising from theword form of the Competition Law numbered 4054 and the difficulties rootedin the structure of the Law of Administrative Procedures of Trials could bothdiminish the positive effects of the judicial review mechanism. Thus, it is acrucial necessity to examine the judicial of the decisions of the TurkishCompetition Authority in order to improve the ground for reaching solutionsfort he existing and possible future problems.