Yeni ürün stratejisi olarak ürün hattının genişletilmesi
- Tez No: 127859
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY DEVREZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
ÖZET Her geçen gön yeni bir İşletmenin yeni bir ürünle pazara çıktığı günümüz rekabet koşullarında işletmeler rekabet avantajı yaratmak amacıyla yeni stratejiler geliştirmektedirler. Ürün hattının genişletilmesi de rekabet avantajı yaratmak için özellikle son yıllarda oldukça yoğun olarak yeni ürün geliştirilmesinde kullanılan bir stratejidir. Bu stratejinin rekabet avantajı yaratması ise temel olarak işletmenin daha önceden deneyiminin olduğu bir ürün sınıfinda fâaliyet göstermesi ve bu deneyimin hem üretim hem de pazarlama faaliyetlerinde etkinlik sağlaması olarak ifade edilebilir. Ürün hatanın genişletilmesi birçok yeni etkeni beraberinde getirmektedir. Daha açık bir ifadeyle işletmelerin yeni bir ürün geliştirmeleri durumunda karşılaşacakları etkenlerin yeniden yorumlanması gerekmektedir. Örneğin işletme için yeni bir ürün pazara sunulduğunda rekabete ilişkin olarak sadece rakip ürünler dikkate alınırken, ürün hatanın genişletilmesinde ise işletmenin kendi ürünleri de dikkate alınmaktadır. İşletmenin kendi ürünleri arasında etkileşimin söz konusu olması karar aşamasını etkileyen bir durum yaratmaktadır. Böyle bir durum ise pazarlama kararlarının önemli ölçüde etkilenmesi anlamına gelmektedir. İfade edilmesi gereken önemli bir konu da işletmelerin karşı karşıya oldukları etkenlerin işletmelerin, sektörün ve genel olarak pazarın genel koşullarına bağlı olmasıdır. Tüketicilerin farklı pazarlarda farklı tepkiler gösteriyor olmaları farklı pazarlarda ürün hatanın genişletilmesinin veya yeni bir ürünün farklı şekilde değerlendirilmesine neden olabilmektedir. Örneğin, yeni ürünlerin kabul edilmesine yönelik olarak tüketicilerin daha açık fikirli olmaları veya satın almadan doğacak olan risklere karşı daha az duyarlı olmaları işletmelerin genişletme veya tamamıyla yeni ürün seçiminde etkili olmaktadır. Çalışmada öncelikle ürün hatanın genişletilmesinde pazarın bölümlere ayrılması ve hedef alınacak pazar bölümlerine yönelik olarak ürün farklılaştırmanın nasıl olacağı üzerinde durulmuştur. Daha sonra ürün hattı yönetimi ve ürün hattının genişletilmesi tüm yönleriyle incelenmiş, ürün hattının genişletilmesi kararında ve başarısı üzerindeki etkenler incelenmiştir. İşletmenin kendi ürünleri arasında ortaya 324çıkabilecek olumsuz etkileşim incelendikten sonra pazarlama karar değişkenleri üzerinde nasıl farklılıklar olacağı ortaya konulmaktadır. Son bölümde ise kuramsal olarak ortaya konulan noktaların gerçek bir işletmedeki uygulamasının nasıl olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu nedenle otomotiv sektörü incelenmiş ve ürün hatanın genişletilmesinin otomotiv işletmelerinde nasıl uygulandığı ve sonuçlan örnek olay yöntemiyle toplanan veriler temel alınılarak araştırma sonuçlarına ulaşılmıştır. 325
Özet (Çeviri)
SUMMARY New products and new companies appear in the market every day and this causes severe competition for companies that devote substantial efforts to stay competitive. Most of the new product introductions are product line extensions in today's competitive environment and this supports the results that product line extension is considered as a strong tool for gaining market power. As a strategy, product fine extension is considered as highly usable strategy recently to have a competitive advantage companies are willing to reach in order to operate effectively. Competitive advantage gained by product line extension is formed by experiences companies have by their previous practices in the same product line. By this way companies can provide effectiveness and efficiency in both production and marketing functions. Product line extension exposes new conditions to the market for the companies. Companies should evaluate the new results occurred by extension and make their decisions according to the new conditions. After the new introductions obtained by product line extension, companies should consider both competitors' offerings and their existing products simultaneously because of the cannibalization among the company's products. For this reason, in addition to the low risk and high profit expectations by applying this strategy, harmony among the products in the product line should be formed by companies Conditions companies fitce in new product introductions depend on some factors that are the dynamics of the market and industry, and characteristics of the company. Same other factors will be effective in product line extensions as well. These factors will cause results differ for companies. In addition, companies will consider variety of factors and will face external and internal pressures for extension decisions. In this study, in the first chapter, market segmentation is analyzed as market units that companies will offer products by product line extension. Market segments consist of different customer groups and to attract the customers, companies try to satisfy their needs and wants better. The logic of the extension is offering product versions for different segments that satisfy customers' expectations. To be efficient 326in any segment, having unique products is necessary and differentiation is the usefol method to get the products different than competitors. After the market segmentation and differentiation are set as a basis for the study, in the second chapter, product line management and product line extension are analyzed theoretically. Factors related to product line extension are explained, and what other factors are important for the companies' overall success in product line extensions are stressed. Effects of product line extensions on marketing decision variables, product, price, promotion and place, are also evaluated following cannibalization among products. In the last chapter, an application is performed to reach a conclusion that if theoretical explanations in this study fit with the results obtained from a real company. A case study method is performed and some conclusions are reached at the end of the study. 327