Rekabet stratejisi olarak ürün farklılaştırma ve sektörel bir uygulama
Product differentiation for competetive strategy and a sectoral application
- Tez No: 263516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUZİYE COP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüz iş dünyasında tüm sektörlerde yaşanan yoğun rekabet ortamındaişletmeler varlıklarını devam ettirebilmek için yaratıcı ve yenilikçi olmak durumundadırlar. İşletmelerin tüm tüketiciler için aynı ürünü üretip tek fiyatla sattıkları dönem artık geçmişte kalmıştır. İşletmelerin bu noktada karşılaştıkları en önemli sorunlardan birisi, sahip olunan kısıtlı kaynaklarla tüketicilerin tatmin edilebilmesidir. Pazar yapısı, kaynakların etkin kullanımına olanak sağlayabilir mi klasik sorusu, benzer ürün sayısı ve ürün özelliklerindeki artış, pazarlama süreci içinde değerlendirildiğinde daha da önem kazanmaktadır.Ürün farklılaştırma, ekonominin temel ihtiyaçlarından olmakla beraber modern pazarlama anlayışı içinde ele alındığında, günümüzün rekabetçi pazarlarında işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabeti lehlerine çevirebilmeleri için tüketici isteklerini karşılayabilecek farklı ürünlerle pazara çıkmalarını sağlayan bir araçtır. Pazarda başarı ancak benzeri olmayan, daha yüksek kalitedeki ürünlerle olabilir.Bu yüksek lisans tezinin yazım amacı geleneksel bir Türk tatlısı olan tahin helvasının ürün farklılaştırması ile yeni bir biçime sokularak, pazardaki diğer ürünlerle rekabet edebilir bir farklılaşmış ürün yaratılabilmesinin ve bu yolla sürdürülebilir bir rekabet stratejisinin oluşturabilmenin mümkün olup olmadığının araştırılması ve tüketici düşüncelerinin belirlenmesidir.Bu yüksek lisans tezinde mevcut konu üç ana bölüm altında ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; pazarlama, pazarlama karması elemanları, ürün ve ürün yaşam seyri ile ilgili önemli kavramlar ele alınmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde; yeni ürün geliştirme ve ürün farklılaştırma ile ilgili kavramlar incelenmiş, klasik ürün geliştirme süreci ve yeni ürün geliştirme ile ilgili farklı yakşalımlardan bahsedilmiştir. Bu bölümde son olarak rekabet stratejilerinden bahsedilmiş ve üç önemki yaklaşım olan, düşük maliyet liderliği, farklılaştırma ve odaklanma stratejileri ele alınmıştır.Çalışmanın uygulamaya ayrılan üçüncü bölümünde ise, Arbil Helvacılık Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından üretilen sade tahin helvası ile, farklılaştırılmış ürün olan fındıklı tahin helvasının tüketici zihnindeki yeri ve stratejik bir araç olarak ürün farklılaştırması uygulanabilirliği anket araştırması ile belirlenmeye çalışılmış ve bu çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Firms have to be innovative and creative in order to survive within highly intensive competitive environment among all industrial branches. The days that firms produce the same kind of products for all customer needs has been ended. At this point the major problem firms have to face is satisfying endless customer needs and expactations with limited sources. The classic question that does the market structure could help the efficient use of sources, becomes more important when the increase in production of similar type of goods and increase in their variety were taken account.Product differentiation is a very powerfull tool when it is analysed in modern marketing approach that, it is the fundamental need for economies and it is very necessary for firms to survive and take a good advantage among rivals while satisfiying customer needs and expectations by the help of different products that are not present before them. The key for success in market is, having unique and qualified goods for customers.The aim of this master thesis is to determine whether it is possible to change the form of special traditional Turkish desert tahin halva by the help of product differentiation and to create a sustainable competetive strategy that based on product differentiaon in desert market.This research is composed of three chapters. In the first chapter, market, marketing mix, product and product life cycle subjects and some other related subjects were covered.In the second chapter, the topics that are related to new product devolopment and product differentiotion, classical new product devolopment process and other new approaches were covered. Lastly in this chapter, generic competition strategies and three generic competion strategy ; overall cost leadership, differentiation and focusing topics were examined.In the third chapter that is intended for reserach, products classic halva and differentiated product helva with hazelnut paste and hazelnut, which are produced by Arbil Helvacılık Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. , are tested in order to search their position in consumers mind and is it possible to construct a competitive strategy based on product differentiation by the help of survey technique. Additionally recommendations and comments were also covered in this chapter.