Kuşadası, Bodrum ve Pire (Yunanistan) yat limanlarının turizm coğrafyası açısından karşılaştırılması
Comparison of Kuşadasi, Bodrum and Piraeus (Greece) marinas in terms of tourism geography
  1. Tez No: 214227
  2. Yazar: OLCAY ŞEMİEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYLA BALCI AKOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Kuşadası, Bodrum ve Pire (Yunanistan) yat limanlarının turizm coğrafyası açısından karşılaştırılması adındaki bu çalışmada, ülkemizde yat turizminin başlıca merkezleri olan Bodrum, Kuşadası bölgelerinin ve yat turizminde daha gelişmiş olarak kabul edilen Pire bölgesinin doğal çekicilikleri, zengin tarihi ve yat limanları incelenmektedir. Çalışmamızda araştırılan Bodrum (Karada-Milta) ve Kuşadası (Setur) Marinaları, modern alt yapıları ve uygun ücretleri ile Akdeniz'de seyir halinde olan yerli ve yabancı yatlara birinci sınıf hizmet veren marinalardır. Kuşadası, Bodrum ve Pire yat limanları dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen turistleri coğrafi şartlarının sağladığı avantajlardan dolayı etkilemektedirler. Bodrum ve Kuşadası bölgesi tüm dünyadaki diğer tarihi ve arkeolojik yöreler içinde en tanınmış ve bilinen eserlere ve yerlere sahiptir. Yatlarıyla gelen ziyaretçiler Bodrum Milta Marina ve Kuşadası Setur Marina'da gereksindikleri her tür hizmeti almaktadırlar. Bu yüzden tez konumuz olan marinalar Ege ve Akdeniz'de yelken açanlar tarafından tercih edilmektedir. Yat turizminin daha üst noktalara ulaşması için gerekli önlemler alındığında, Kuşadası Setur ve Bodrum Milta Marinalarının gelişen Akdeniz Yat turizmi dünyasında en önde kabul edilen İspanya, Fransa ve İtalya'daki marinalardan daha fazla ilerleyerek, her geçen yıl turizm alanında dünya pazarındaki payını artırarak bir çekim merkezi haline gelen Türkiye'nin en popüler marinaları olarak kabul edileceklerdir.
Özet (Çeviri)
In the study `Comparison of Kuşadası, Bodrum and Piraeus (Greece) Marinas in terms of Tourism Geography? the natural beauty, rich history and marinas of Bodrum, Kuşadası, accepted as the yacht tourism centers in Turkey, and Piraeus which is considered more developed in yacht tourism is analysed. Bodrum (Karada- Milta) and Kuşadası (Setur) Marinas, researched in our study are the marinas which render first class services to foreign and domestic yachts sailing in the Mediterranean with modern facilities and reasonable prices. Kuşadası, Bodrum and Piraeus marinas, owing to the advantages provided by their geographical conditions, attract tourists coming from various parts of the world. Bodrum and Kuşadası have world wide famous historical and archeological places. Visitors coming with their yachts to Bodrum Milta and Kusadası Setur Marinas can get all the services they need. Therefore, marinas mentioned in this study are preferred by people sailing in the Aegean and Mediterranean Sea. If necessary steps are taken for the further development of yacht tourism, these two marinas are to excel the leading marinas of Mediterranean yacht tourism in Spain, France and Italy and will become world famous marinas of Turkey, which is becoming an attraction center by increasing its share in world tourism market every year