Eğin'den metropollere göç eden akraba ailelerdeki değişmelerin halk bilimsel açıdan karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of immigration kindship families changing, from Eğin to metropolises, in folkloric angle
  1. Tez No: 127869
  2. Yazar: SERAP KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Şehre göç olgusunun değişik bir açıdan incelenmeye çalışıldığı bu çalışmada amaç, her ikisi de büyük şehir de olsa, farklı şehirlere göçün insanların hayatlarım nasıl ve ne yönde etkilediğini karşılaştırma yaparak göstermekti. İstanbul ve Ankara'ya yerleşenler yerleştikleri semtin kültürel ortamı ile doğru orantılı olarak bir değişim yaşamışlardır. Bu değişim kendini önce insan ilişkilerinde ve giyim kuşamda kendini göstermiştir. Yıllar geçtikçe sofra düzeninden, düğünlere, eğitimden inanışlardaki farklılaşmaya kadar çok çeşitli alanlarda yaşanmıştır. Köyde ortak inanışlara, uygulamalara, dünya görüşüne sahip olanlar kişiler şehir hayatının etkileri ile farklılaşarak birbirlerinden kopmaya başlamışlar, birbirlerine yabancılaşmışlardır. Kadınlar, köydeki çalışma şartları göz önüne alındığında daha rahat ve iyi şartlarda yaşamaktadırlar. Bununla birlikte İstanbul ve Ankara'da kadınların hayat şartları ve yaşama katılış noktaları birbirinden oldukça farklıdır. Ankara'da kadınlar sosyal hayatta ve aile ekonomisine katkıda bulunma konusunda kendini daha açık ifade edebilmekte, büyük baskılara maruz kalmadan köydeki yaşantısından göreceli anlamda daha özgür bir çizgide ilerlemektedir. Eğitim alanında köyde sahip olunamayan imkânlara, şehirde ulaşmak kolaydır. Kız çocuklarının ilköğretimi bitirme oranı yüzde yüzdür. Erkek çocuklarının tamamına yakını zaten göç etmeden önce de ilkokula gönderilmektedir. Bu bağlamda büyük şehirlere göçün, kadın ve genç kızların eğitilmesinde olumlu katkıları olduğu söylenebilir.Eğitimin dışında, büyük şehirlerde sağlık sorunlarının çözümünün daha güç olmaması, yerleşilen semtlerin bu imkânlara ulaşmanın zor olmadığı yerlerde bulunması şehir hayatına alışmayı kolaylaştırmıştır. Genel olarak şehirde yaşamaktan memnun olunsa da her iki şehir insanları arasında kitle iletişim araçlarına karşı bir ön yargı ve tepki vardır. Güncel haber alma ve eğlence araçlarının kişileri yanlış yönlendirdiği, tüketici olmaya ittiği ve ahlâkı bozduğu düşülüyor. Bu düşünce nedeni ile evine televizyonu ve gazeteyi sokmayan aileler vardır. Televizyon olmayan evlerde genel olarak radyonun olması dikkat çekicidir. Telefon ise zaruri ve zararsız görüldüğü içi her evde bulunmaktadır. Ankara'da evinde televizyon olmayan aile yokken, İstanbul'da inanışları gereği evine televizyon, radyo, gazete sokmayanlar vardır. İnanışlardaki değişmeler giyimde de kendini göstermektedir. Şehre gelince şalvarı çıkaran kadın ve erkeklerden, İstanbul'da yaşayanlarda çarşaf giyilmesine sık rastlanmaktadır. Erkekler sakal ve takke ile dolaşmaktadır. Ankara'da çarşaf giyen yoktur. Tesettür giyime rastlanır. Erkekler giyimi modern bir çizgide ilerlemektedir. Özetle; farklılıkların olması normal karşılanır ancak farklılığın boyutunun Eğinliler açısından dikkat çekici olduğu inancı vardır. Aradaki farklılığın azaltılmasının yolunun ise eğitimden geçtiği düşüncesi vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Migration plays a central role in the urbanisation process. Rural to urban migration is in the form of migration that receives most attention. Not only in Türkiye but also in some countries massive population movements the reason of many out of orders. Like Türkiye, in most countries over the past 40 years has been rapid growth in the urban population. Study's aim to look different angle rural to urban migration. The cities bring together a wide variety of social facilities (nurseries, hospitals, etc.) whose role is becoming increasingly important as populations are marginalised by unemployment and povert. İn this study, Eğin to Ankara and Istanbul immigration was examined. İt is tried to explain differences between to live in these cities. Ankara and İstanbul's survivers have important separetes. Although immigrants were born same cultural enviroment, they are living different life style from each others. İn rapid urbanizations capital's immigrants seems more urbanized than Istanbul's. The most important reason of this characteristic of cities. İstanbul's immigrants prefer to live right for islamic rules on the other hand Ankara immigrants prefer to live more urbanized life than to their kindship. Capital's survivers tried to adaptation of big city life but their kindships who live İstanbul didn't want to mix with natives. /Study was tried to indicate, different cultural environments how peoples life style's affect. Although immigrants were grown up same social sphere, when they came to the cities, different life styles was chosen. According to all about it, this thesis' aims, understanding and suggesting solution about immigration and immigration problem.