Toll collection systems a case study; development of a computer program for the calculation of toll rates for closed toll systems
Paralı otoyollarında geçiş ücreti toplama sistemleri ve kapalı geçiş ücreti toplama sistemleri için geçiş ücretini hesaplayan bir bilgisayar programının geliştirilmesi
- Tez No: 12802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bütün dünyada 16 ayrı ülkeye dağılmış 35.000 km'den fazla paralı yol mevcuttur. Kullanılan paralı geçiş sistemleri, yerel şart ve ihtiyaçlar ile, uygulanan ücret seviyesine göre çok değişik olmaktadır. Bu sistemlerin uygulanması genellikle otoyollarında yapım, bakım ve işletmelerindeki finansmanın yoldan yararlananlara yüklenmesi şeklinde olmaktadır. Bu çalışmanın asıl amacı, dünyada şuanda var olan otoyolların ücret toplama sistemlerini tanıtmak, otoyol yatırımlarını finanse edecek geçiş ücreti tarife sistemini genel ilke ve uygulama ayrıntılarıyla açıklamaktır. Türkiye'de paralı otoyol uygulamasının ilk örneği olan Gebze-İzmit Otoyolu için bir finansman analizi yapılarak, Türkiye'nin tüm otoyol şebekesinin, Türkiye şartlarında en düşük ücret toplama maliyeti olan ve en güvenilir ücret toplama modeli olarak kabul edilen, kapalı ücret toplamasistemi olacağı gözönüne alınarak gelecek 20 yıl boyunca uygulanabilecek geçiş ücreti oranları hesaplandı. Geçiş ücreti oranları için mesafe sınırları tespit edip, bu sınırlar arttıkça geçiş ücreti oranını azaltan genel bir formül uygulayarak, 701 line -76499 byte'lık bir bilgisayar programı geliştirildi. Bu çalışmadan çıkarılan sonuç göstermiştir ki gelecek 20 yıllık dönem içerisinde önerilen 7.25 cent ten 1 cent 'e kadar azalan bir geçiş ücretinin uygulanmasıyla hesaplanan gelir, Gebze-İzmit Otoyolununun kapalı ücret toplama sistemi altında kendi kendini amortize edebilecektir. Anahtar kelimeler : Geçiş ücretleri, Paralı yollar, Geçiş ücreti toplama sistemleri. Bilim kodu : 624.04.01 vı
Özet (Çeviri)
There are more than 35,000 Km of tollways throughout the world, in some 16 different countries. The toll systems in use vary considerably, depending on local conditions and requirements, and on the level of toll charges which apply. But, the very well pronounced application is to impose the costs due to the construction, maintenance, financing and operating troubles of motorways to the users of motorway. The principle purpose of this study concerning the general principles and application details of a toll-tariff systems for toll collection is to describe the toll systems for motorways that exist at present in the world, together with the detail procedures for collecting these tolls for financial justification of motorway investments. A financial analyses for Gebze-Izmit Motorway which is the first application of tolls in Turkey was performed as a xncase study and the toll rates that is likely to be applied during future twenty years were calculated, considering that all the motorway networks in Turkey will operate under closed under toll system which was found to be the most reliable toll collecting model with lowest collection costs for Turkey's prevailing conditions. A 701 line - 76499 Byte computer program was developed for sorting the distance classes and applying a general proposed formula implementing the price continuously decreases as the distance increases. The conclusions derived after this study have revealed that the selected Gebze-Izmit Motorway section shall be a self-supporting investment for the next 20 years, applying a toll rate decreasing from 7.25 cent to 1 cent, under the proposed toll-rates applied under closed toll collection model. Key words : Toll rates, Tollways, Toll collection systems